Narodziny dziecka to wspaniała chwila – potrzeby noworodka

Narodziny dziecka to wspaniała chwila – potrzeby noworodka

Każda z nas pragnie zostać mamą

Jest to najpiękniejszy moment w życiu każdej z kobiety. Emocje, które towarzyszą nam podczas ciąży są różne. Wahają się od tych mocno pozytywnych do nawet depresyjnych. Jest to zrozumiałe. Każda kobieta żyje z obawą, czy podoła. Czy zdoła wychować swoje dziecko na dobrego człowieka. Jednak w największym stresie żyją mamy, które po raz pierwszy mają nimi zostać. Opieka i zajmowanie się nowo narodzonym dzieckiem jest zupełnie nową sytuacją. Bardzo często ich strach wynika z braku doświadczenia. Dlatego warto w czasie ciąży zdobywać wiedzę na temat opieki nad noworodkiem.

Narodziny dziecka to wspaniała chwila

Od momentu pojawienia się noworodka zaczynamy się go uczyć. Musimy nawiązać nić porozumienia, aby móc rozpoznawać potrzeby noworodka. Czas, gdy przebywamy w szpitalu jest prostszy. W tym okresie mamy przy sobie lekarzy oraz położne, które zawsze nam pomogą. Jednak co robić, gdy wrócimy do domu? Najważniejsze jest podejście nowo upieczonej mamy. Nie może obwiniać się, gdy dziecko nie przestaje płakać. Ani za to, że go nie rozumiemy. Pierwsze tygodni to czas, w którym uczymy się żyć ze swoim maleństwem.

Na co warto zwrócić uwagę?

Na pewno musimy pomyśleć o oświetleniu. Noworodek po 9 miesięcznym przebywaniu w ciemnym brzuchu mamy, musi przyzwyczaić się do światła. Dlatego warto powoli przyzwyczajać noworodka do jaśniejszych przestrzeni. Bardzo ważne jest również to, aby pomieszczenie było dobrze przewietrzone. Kolejna kwestia to cisza i spokój. W pierwszych tygodniach życia noworodka warto zapewnić mu cisze. Tak, jak ze światłem również do dźwięków krok po kroku trzeba go przyzwyczajać. Delikatność to kolejna ważna sprawa. Noworodki potrzebują delikatności, ciepła i miłości. Pierwsze tygodnie życia to opieka i ochrona zdrowia noworodka. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja oraz higiena pępka. Koniecznie pamiętać należy o odpowiednim trzymaniu niemowlaka. Jest on bardzo delikatny. Dlatego trzeba podtrzymywać główkę dziecka, aby nie odchylała się do tyłu. Nieumiejętne noszenie może spowodować krzywdę.

Macierzyństwo to nie lada wyzwanie dla każdej kobiety

Emocjonalne podejście do swojego noworodka to indywidualna sprawa każdej z kobiet. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest to czas pełen emocji i nowych wrażeń. Trzeba pamiętać, aby wypoczywać razem z noworodkiem. Nasze zmęczenie nie będzie przydatne. Musimy być skoncentrowani i zrelaksowani, aby odpowiednio rozpoznać potrzeby dziecka.  Pierwsze tygodnie poświęcamy na naukę siebie nawzajem.