Ćwiczenia w czasie ciąży

Ćwiczenia w czasie ciąży

Kobieta w trakcie ciąży co oczywiste powinna o siebie dbać, odżywiać się w prawidłowy sposób oraz dbać o wypoczynek w pełnym tego słowa znaczeniu, nie oznacza to jednak iż nie może najzwyczajniej w świecie ćwiczyć.

Właśnie aktywność fizyczna może nie tylko wpłynąć na samopoczucie kobiety w ciąży, lecz także zachować poziom endofrin, utrzymać odpowiednią wagę a nawet pozwolić nam na pozyskanie większej dawki energii, dodatkowo ćwiczenia umożliwią nam :

  • Zwalczyć ból krzyża jaki jest czymś często spotykanym w trakcie ciąży, także pozwolić na poprawę sylwetki w kontekście wzmocnienia mięśni ud, pośladków a tym samym pleców.
  • Ograniczenie zużycia stawów
  • Zwalczeniu stresu i rozładowania negatywnych emocji
  • wyeliminowanie ewentualnych zaparć

Jak może ćwiczyć kobieta w trakcie ciąży?

Pewnie, że kobieta w trakcie ciąży powinna spojrzeć na aktywność z perspektywy takich możliwości jak aerobik, pływanie czy jazda na rowerze. Tutaj w dalszym ciągu zawsze zakładajmy jedno, iż jakiekolwiek ćwiczenia nie będą zbyt mocno obciążać naszego organizmu, wiązać się ze zbyt dużym wysiłkiem a nawet stanowić zagrożenie gdy chodzi nie tylko o zdrowie matki ale również samego dziecka. Oczywiście najważniejszym oraz podstawowym założeniem ćwiczeń, jest możliwość zachowania adekwatnej sylwetki, duże znaczenie ma również ich pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego niech nie dziwi sytuacja, w której zaleca się odpowiednią aktywność kobietom w ciąży, choć z drugiej strony mówi się o minimalizowaniu wysiłku fizycznego. Jak najbardziej w trakcie wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń (zwłaszcza w przypadku gdy nie ma żadnych w tym aspekcie przeciwwskazań) nie chodzi o to aby się przemęczać, lecz umożliwić naszemu organizmowi nie tylko sam ruch ale także zadbać o jego pewne i swoiste funkcjonowanie. Wiele na temat ćwiczeń w ciąży powie nam lekarz, także podpowie co w tym okresie możemy najzwyczajniej w świecie robić, aby nasza aktywność czy rodzaj ćwiczeń nie minął się z najważniejszym do tego wręcz przeznaczeniem.