Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Zaniedbanie własnego zdrowia psychicznego może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje. Nie zawsze brak dbałości o psychikę oznacza konieczność wystąpienia choroby, lecz z pewnością powoduje duże trudności z codziennym funkcjonowaniem oraz wypełnianiem obowiązków zawodowych i osobistych. O zdrowie psychiczne należy więc dbać niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej oraz ekonomicznej. 

Kontrola stresu

Jednym z czynników mających największy i jednocześnie najbardziej destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne jest stres. Dlatego też wskazane jest w miarę możliwości unikanie bodźców stresowych w sposób świadomy i zaplanowany. Jeśli jednak nie ma możliwości całkowitej eliminacji źródła stresu warto nauczyć się jego kontroli. Radzenie sobie ze stresem wymaga ogromnej pracy i wdrożenia metod relaksacyjnych. Duże znaczenie ma więc poświęcanie sobie choćby odrobiny czasu na prawdziwy odpoczynek. Kluczowe jest wyciszenie wtedy wszystkich myśli i zapomnienie o stresujących problemach na pewien czas. Do najczęściej wybieranych metod radzenia sobie ze stresem należy odpoczynek na łonie natury, uprawianie sportu lub  czytanie książek i oglądanie filmów. 

Szczere relacje

Ludzie na każdym etapie swojego życia potrzebują obecności i wsparcia drugiego człowieka. Bardzo ważne jest więc dbanie o bliskie relacje, w których można podzielić się nie tylko radością i dobrymi informacjami, lecz także troskami i problemami powodującym stres. Obecność przyjaciela lub kogoś bliskiego z kim można porozmawiać o wszystkim jest szczególnie ważna dla zachowania zdrowia psychicznego. Czasem zwykła rozmowa i możliwość wypowiedzenia na głos wszystkich swoich obaw i rozterek jest swego rodzaju ulgą. Jeśli jednak rozmowy z bliskimi nie są wystarczające lub nie przynoszą oczekiwanego ukojenia warto poszukać profesjonalnej pomocy u doświadczonego i wykwalifikowanego psychologa. 

Zróżnicowana aktywność

Aktywność fizyczna w postaci spacerów, przejażdżek rowerowych, zorganizowanych zajęć sportowych bądź zwykłego rozciągania ciała przez kilkanaście minut ma bardzo korzystny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Podczas wysiłku wydzielają się endorfiny, które pozytywnie wpływają na umysł i jego funkcjonowanie. Podczas aktywności fizycznej można nabrać dużego dystansu do codziennych trosk i problemów. Ponadto wysiłek fizyczny zdecydowanie pomaga rozładować kumulujące się w ciele negatywne emocje. Rozładowanie się na treningu jest uwalniające i oczyszczające, a także stanowi znacznie lepszą alternatywę dla kłótni i wyładowywania emocji na bliskich z grona rodziny lub przyjaciół. Najlepiej zacząć od spokojnej i zróżnicowanej aktywności, która nie będzie zniechęcająca, lecz pozwoli dostrzec korzyści już od samego początku.