Jak długo karmić dziecko piersią – fakty i mity

Jak długo karmić dziecko piersią – fakty i mity

Tyle ile to potrzebne a może jak najdłużej? Ile matek tyle opinii, jedno jest jednak pewne. Jest to temat, wokół którego narosło mnóstwo mitów i przesądów. Jaka jest jednak prawda i jak długo karmić dziecko piersią? Podpowiadamy.

Fakty i mity na temat karmienia piersią

Do kiedy karmić dziecko piersią?

Większość lekarzy i specjalistów powie Ci, aby karmić do roku, nie dłużej. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie maluszka jedynie do 6 miesiąca życia, ponieważ do wtedy mleko matki ma swoją unikalną wartość i nie należy go mieszać z innymi płynami. Uznano, że najlepszym sposobem będzie karmienie dziecka do drugiego roku życia, z tym że pokarm powinien być uzupełniany inną żywnością. Jak widzisz ile ludzi tyle opinii, więc to Ty sama będziesz najlepiej wiedzieć do jakiego momentu możesz karmić piersią.

Dziecko samo nie zrezygnuje z piersi

Jeden z mitów mówi o tym, że dziecko nigdy nie będzie w stanie samo zrezygnować z piersi i matka sama musi wykonać pierwszy krok. Nie do końca tak jest, ponieważ dzieci około 4 roku życia same zaczynają okazywać niechęć do karmienia piersią i nie chcą tego robić. Wszystko zależy oczywiście od samego dziecka. Niektóre nawet po 4 latach karmienia piersią mogą dalej wykazywać taką chęć i wtedy należy już interweniować samemu.

Mleko powyżej roku karmienia nie zawiera wartości

Kolejny mit to słowa, że mleko matki, która karmi powyżej roku, nie zawiera już wartościowych składników. Nasz organizm nie wie, że już rok karmimy maluszka i musi zaprzestać produkcji dobroczynnych składników do mleka. Mleko karmiącej matki stale dopasowuje się do potrzeb dziecka i tak jak w pierwszym roku karmienia, tak i w trzecim jest tak samo dobre dla malucha. Cały czas zawiera nukleotydy, glikany, czynnik wzrostu i przeciwciała. Jest więc przez cały czas pełne niezbędnych dziecku wartości.

Matka karmiąca podporządkowuje się dziecku

Kolejnym mitem, który narósł wokół karmienia piersią, jest to, że matki całkowicie podporządkowują się dziecku. Karmienie piersią jest w stanie stworzyć niezwykłą więź między dzieckiem a jego mamą. Buduje się dzięki temu zaufanie i zrozumienie. Jeśli jedna ze stron czy to matka, czy dziecko nie jest zadowolona z tej czynności, to nie warto robić niczego na siłę. Matki, które długo karmią piersią wcale nie są podporządkowane dzieciom i nie robią tego z przymusu. Większość z nich po prostu czerpie z tego przyjemność i docenia zalety, jakie to przynosi np. pogłębienie relacji.

Nie wypada karmić długo

W dzisiejszych czasach, im krócej karmisz piersią, tym lepiej, a najlepiej, jeśli nie robisz tego wcale. To żaden wstyd zapewniać dziecku pokarm, który jest najlepszy dla jego organizmu. Jeśli możesz, to bez problemu zrobić to nie warto z tego zrezygnować. Nie przejmuj się tym, że ktoś Ci powie, że to wstyd i dziecko w pewnym wieku powinno być odstawione od piersi. To ty i dziecko zdecydujecie, kiedy jest na to najlepszy moment.