Przygotowania do ciąży – o czym warto pamiętać

Przygotowania do ciąży – o czym warto pamiętać

Decyzja o macierzyństwie powinna być przemyślana i w pełni świadoma. Warto się do niej odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku rzeczach, które warto zrobić jeszcze przed poczęciem. Dzięki temu będziesz mieć większą pewność, że dziecko urodzi się zdrowe, a cała ciąża będzie dla Ciebie przyjemnym doświadczeniem, na które byłaś w pełni gotowa. Zobacz, jak powinny wyglądać przygotowania do ciąży.

Rzeczy, o których musisz pamiętać przed ciążą

Odwiedź ginekologa

Każda kobieta, nawet ta, która nie jest w ciąży, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i się badać. Jeszcze przed ciążą warto wybrać lekarza, który będzie nas prowadził nie tylko przed ciążą, ale także podczas jej trwania. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli wcześniej zapoznamy się z naszym lekarzem, to zbudujemy zaufanie, które jest niezbędne podczas każdej wizyty. Unikniemy stresu i będziemy mieli pewność, że ginekolog, do którego chodzimy, zna się na tym, co robi i możemy mu zaufać w kwestiach dotyczących naszej ciąży.

Przed ciążą warto się przebadać, w grę wchodzi USG macicy i piersi, a także cytologia. Warto także zrobić badania krwi oraz moczu, po których można stwierdzić, jaki jest nasz stan zdrowia. Niektóre choroby i dolegliwości mogą stanowić problem podczas zachodzenia w ciąże np. problemy z tarczycą. Warto wykluczyć taką możliwość i przed staraniami o dziecko dokładnie przebadać swoje ciało. To nie tylko bardzo ważne dla przyszłej mamy, ale także dla dziecka, które przez 9 miesięcy będzie się rozwijać w jej brzuchu.

Właściwe odżywanie

Zdrowa i zbilansowana dieta może mieć dobroczynny wpływ na nasze ciało oraz wspierać przygotowania do ciąży. Kobiety z niedowagą lub nadwagą mogą mieć problem z zajściem w ciąże, dlatego warto zadbać o odpowiednią wagę, jeśli w planach masz zajście w ciąże. W tym celu warto odwiedzić dietetyka i skonsultować się z nim odnośnie diety, która zapewni nam odpowiednią ilość witamin i innych ważnych składników, a jednocześnie będzie sprzyjać poczęciu. Zapomnij też o wszelkich używkach takich jak alkohol czy papierosy. Ograniczają one płodność, a zażywane w czasie ciąży zwiększają ryzyko poronienia i nieprawidłowego rozwoju płodu.

Zadbaj o ruch

Ruch jest bardzo ważny i to nie tylko podczas ciąży. Poprawia on naszą sylwetkę, wzmacnia mięśnie i poprawia kondycje. Kobiety, które planują ciąże, powinny przełamać się do treningów i wykonywać nawet najprostsze ćwiczenia. Ważna jest ich regularność, ponieważ tylko wtedy będziemy miały okazję zauważyć jakieś efekty swoich starań. Kobiety, które już zaszły w ciążę również mogą uprawiać sport, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby nie obciążał on za bardzo organizmu. Dobrym wyborem będzie pływanie, które nie obciąża stawów i dobrze działa na kręgosłup.

Kwas foliowy

Jest to jedna z witamin z grupy B, której ludzki organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie. Należy go dostarczać poprzez pokarm lub suplementy diety. Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Dlatego każda kobieta powinna zadbać o to, aby dostarczać odpowiednią jego dawkę do organizmu. Kwas foliowy można znaleźć w zielonych warzywach, wątróbce, otrębach i rybach. Odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka i zaleca się, aby ciężarne zażywały go przynajmniej 0,4 mg dziennie.

Odpowiednie warunki

Kobieta, która chce zajść w ciąże, powinna pamiętać, aby mieć do tego odpowiednie warunki. Zaleca się unikania stresu oraz branie leków, które mogą powodować wady płodu.