Wybór zwierzaka domowego – na co należy zwrócić uwagę?

Wybór zwierzaka domowego – na co należy zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest trzymanie zwierząt w domu. Dotrzymują one towarzystwa, wypełniają czas, sprawiają, że można czymś zająć myśli. Dla niektórych osób są one najlepszymi przyjaciółmi, a opieka nad nimi zdecydowanie poprawia im nastrój, nawet, jeśli czasem trzeba wykonywać niezbyt przyjemne obowiązki. Jak jednak wybrać takiego zwierzaka, by dopasować jego usposobienie do swojego planu dnia? W końcu to bardzo poważna decyzja, gdyż bierze się odpowiedzialność za żywą istotę.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

To jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Można to zaobserwować chociażby na ulicy, gdyż praktycznie wszędzie można zobaczyć kogoś z futrzakiem na smyczy, niezależnie od godziny. Psy są przeważnie przyjazne, towarzyskie i potrzebują dużo uwagi. Będą świetnymi towarzyszami dla osób czułych, troskliwych, ale przy tym potrafiących stawiać pewne granice. Ich utrzymanie nie jest specjalnie drogie, przeciętnie zarabiająca osoba spokojnie sobie z nim poradzi.

Najlepiej zdecydować się na adopcję psa, jeżeli posiada się swój dom, by mógł on wychodzić do ogródka. Mieszkańcy bloków będą bowiem musieli zabierać zwierzaka na częste spacery, co z czasem może stać się niesamowicie uciążliwe. Futrzak wymaga także sporo uwagi. Jest świetnym wyborem dla osób, które pracują zdalnie, na niepełny wymiar etatu oraz dla rodzin, gdzie jeden z członków stale przebywa w domu.

Opieka nad kotem jako wyzwanie

Jest to zdecydowanie mniej absorbujące zwierzę. Nie trzeba z nim wychodzić na spacery, nie potrzebuje także zbyt wiele uwagi. Koty są indywidualistami, ciężko wpoić im jakiekolwiek zasady, więc nie będą najlepszym wyborem dla osób bardzo czułych i troskliwych, a także dla tych, które cenią sobie przestrzeganie zasad.

Zdecydowanie łatwiej jest wytresować psa. Ich utrzymanie nie jest zbyt drogie, stałe wydatki to karma oraz żwirek, aczkolwiek trzeba także odłożyć trochę pieniędzy na kontrolne wizyty u weterynarza. Kot to idealny pupil dla kogoś, kto nie ma zbyt wiele czasu, a także nie wymaga od swojego futrzaka zbyt dużego posłuszeństwa.

Inwestycja w akwarium

Warto na początek wspomnieć, że akwarystyka to bardzo drogie hobby. Wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi, zwłaszcza na początku. Z czasem jednak się one zmniejszają. Trzeba także najpierw nabyć niezbędną wiedzę, zanim w ogóle zacznie się inwestować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, które ryby chce się posiadać, by dobrać im akwarium o odpowiednich rozmiarach, a następnie całe jego wyposażenie.

Trzeba także ustawić grzałkę na odpowiednią temperaturę, mieć filtr o odpowiedniej mocy, kupić rośliny i elementy ozdobne. Nie jest to jedno z najprostszych przedsięwzięć, a każdy błąd może sprawić, że rybki nie będą żyć zbyt długo. Mogą się one wydawać niezbyt absorbującymi pupilami, aczkolwiek utrzymanie akwarium w czystości potrafi zająć niesamowicie dużo czasu, zwłaszcza osobom początkującym, które dopiero się tego uczą.

Chomik, czyli pupil mniejszego formatu

Są to malutkie, urocze zwierzątka, które niestety nie żyją zbyt długo. Trzeba to wziąć pod uwagę. Nie generuje on wysokich kosztów na co dzień, aczkolwiek na samym początku trzeba kupić mu klatkę odpowiedniej wielkości, zapas trocin i jedzenia. Wymaga regularnej opieki, ponieważ należy go karmić, zmieniać mu wodę oraz utrzymywać w jego siedzibie porządek.

Warto także od początku przyzwyczajać malucha do brania na ręce, by stopniowo się z tym oswoił. Chomik generuje sporo hałasu, a przy tym lubi wyrzucać trociny z klatki, więc nie będzie dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie spokój, ciszę i nie lubią codziennego odkurzania.