Czym są kosmetyki naturalne i kiedy warto z nich korzystać?

Czym są kosmetyki naturalne i kiedy warto z nich korzystać?

W drogeriach coraz częściej widzi się kosmetyki określane jako ekologiczne i naturalne. Co je różni od konwencjonalnych kosmetyków? Oczywiście skład. Czy jednak naturalny zawsze znaczy lepszy?

Bezpieczniejsze dla skóry

Drogeryjne kosmetyki można kupić już za kilka złotych. Ich niska cena nie jest przypadkowa – w składzie mają one wiele syntetycznych substancji, które szybko dają spodziewany efekt, a ich używanie jest bardzo łatwe i wygodne. Do czasu. Na dłuższą metę drogeryjne kosmetyki już nie są tak korzystne dla organizmu, ponieważ wysuszają cerę, zatykają jej pory, naruszają płaszcz lipidowy, wywołują podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Za szczególnie szkodliwe uważa się parabeny, silikony, SLS-y, glikole oraz oleje mineralne.

Codzienne używanie kosmetyków drogeryjnych może zaburzyć naturalne funkcjonowanie skóry, a nawet wpłynąć na gospodarkę hormonalną. Kosmetyki naturalne chemii w swoim składzie mają bardzo niewiele, tyle tylko, by zapewnić dobrą konsystencję oraz zwiększyć trwałość, ale najważniejsze składniki aktywne są roślinne, jak na przykład w preparatach dostępnych na eranatura.pl/produkty-do-kapieli-naturalne-kosmetyki/sole-i-kule-do-kapieli-naturalne-kosmetyki/.

Skromniejszy, ale skuteczniejszy skład

Kolejną cechą charakterystyczną bio-kosmetyków jest krótsza lista składników i to wcale nie przekłada się na niższą skuteczność. Najlepsze kosmetyki naturalne, jak te z eranatura.pl/kosmetyki-do-pielegnacji-twarzy/krem-pod-oczy-naturalny-kosmetyk/, mają raptem kilka składników, za to o bardzo szczególnych właściwościach i długotrwałym działaniu. Naturalne substancje docierają głęboko do struktury skóry i włosów, przyspieszając ich regenerację i dostarczając składników odżywczych – pomagają na przykład zmniejszyć wytwarzanie łoju, zamykają łuski włosów, zatrzymują wilgoć w komórkach.

Naturalne, ekologiczne kosmetyki może stosować każdy, ale w szczególności poleca się je przy problemach skórnych, na mocno zniszczone i osłabione włosy czy łamliwe paznokcie.