Ruch na zdrowy kręgosłup

Ruch na zdrowy kręgosłup

Nasz kręgosłup nieustannie pracuje – cały dzień pomaga nam utrzymać poprawną postawę podczas chodzenia i siedzenia, w czasie wykonywania wszystkich czynności w pracy i w domu, a nawet gdy leżymy nie zawsze odpoczywa, ponieważ nie każdy z nas układa się do snu w sprzyjającej temu pozycji. Nic dziwnego zatem, że czasem atakuje nas ból – czy są sposoby by się go pozbyć?

Ruch to zdrowie

Ból kręgosłupa może mieć wiele rodzajów – niektóre z pewnością są poważne i kwalifikują się do odwiedzin u lekarza. Jeśli jednak ból nie jest bardzo silny, a jednak denerwujący, możemy samodzielnie spróbować się go pozbyć. Może wynikać bowiem z wielu rzeczy – równie dobrze z poważnych uszkodzeń mechanicznych, jak i po prostu z przeciążenia, albo nawet pojawić się po długotrwałym siedzeniu przed ekranem komputera w niewłaściwej pozycji. Te mniej uciążliwe rodzaje bólu mogą zostać zażegnane dzięki pamiętaniu o prostym szczególe – o ruszaniu się!

We współczesnym świecie coraz częściej mówi się o zdrowiu, ale ma się coraz mniej czasu na uprawianie sportu. Niektórzy są tak zmęczeni po ośmiu godzinach za biurkiem, że nie w głowie im jeszcze fitness czy bieganie. Ruch jednak oznacza po prostu wykonanie kilku ćwiczeń raz na godzinę lub dwie, tak aby kręgosłup miał okazję się rozciągnąć. Wykonajmy kilka skłonów gdy pójdziemy do łazienki, przeciągnijmy się za biurkiem i poruszajmy chwilę głową. Na zakupy idźmy na piechotę, albo wróćmy pieszo z pracy (ze szkoły) do domu. To naprawdę pomaga – ćwiczy kręgosłup, zapobiegając bólom. Ale to nie jest jedyny sposób!

Gadżety służące zdrowiu

Zdrowy kręgosłup wynika z prawidłowej postawy – dlatego też wszelakie „pajączki” i kołnierze ortopedyczne są jak najbardziej wskazane dla tych, którym taką postawę ciężko jest przyjmować. Można je nosić pod ubraniem, albo (w przypadku kołnierza) zakładać jedynie na kilka godzin po powrocie do domu. Już godzina lub dwie w takim kołnierzu pozwoli odetchnąć mięśniom karku oraz rozładować nagromadzone w nich napięcie. Jeśli zaś chodzi o resztę kręgosłupa, z czasem zaczniemy odruchowo przyjmować poprawną postawę – która zaprocentuje zdrowiem i brakiem bólu.