GMO – bezpieczne czy nie?

GMO – bezpieczne czy nie?

W dobie, kiedy zdrowe żywienie zaczęło być bardzo popularnym tematem, niezwykle kontrowersyjnymi stały się wszystkie metody odejścia od naturalnego stanu rzeczy, zaś na czele takich koncepcji niewątpliwie jest GMO. Te trzy litery zostały przez niektórych naukowców sprowadzone wręcz do roli “straszaka” dlatego większość osób nawet w obliczu braku wiedzy dotyczącej modyfikowanych organizmów reaguje wręcz panicznie na wszelkie przesłanki dotyczące laboratoryjnych udoskonaleń żywności. Czy jednak tak naprawdę jest się czego bać? Czy GMO to nadzieja, czy zagrożenie dla człowieka? Przedstawiamy nasz punkt widzenia w oparciu o zebrane informacje.

GMO i jego definicja

Organizmy modyfikowane genetycznie (ang. Genetically Modified Organism) to według polskiego ustawodawstwa każda jednostka biologiczna, która jest zdolna do replikacji i przenoszenia materiału genetycznego, a której materiał genetyczny zmodyfikowano w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych. Termin ten najczęściej stosuje się w odniesieniu do roślin, ponieważ w ich przypadku zmiany genetyczne są najłatwiejsze i przynoszą od razu wymierne korzyści. Modyfikowanie może być przeprowadzane na trzy sposoby:
– wprowadzając gen innego organizmu do komórek organizmu modyfikowanego
– powielając w organizmie geny występujące naturalnie
– zwiększając aktywność naturalnych genów w organizmie

Dzięki tym technikom można trwale zmodyfikować kod DNA danej rośliny, by uzyskać cechy pożądane przez eksperymentatora, takie jak na przykład przyspieszenie plonowania, zwiększenie odporności na choroby i niską temperaturę, zmianę kształtu itd.

Jakie korzyści niesie GMO?

Modyfikowanie genów pozwala na wyeliminowanie cech niepożądanych, a uwidocznienie i wzmocnienie tych, które decydują o jakości lub wielkości danego owocu czy warzywa lub zawartości substancji odżywczych w roślinie. Ponadto wpływa się na ich wygląd, by stały się bardziej atrakcyjne dla oka i przez to zachęcały do zakupu. Dzięki modyfikowaniu uzyskujemy więc słodsze truskawki, bardziej okrągłe i dorodne pomidory, winogrona bez pestek i wiele, wiele innych produktów, które można spotkać w sklepach.

Czy GMO jest bezpieczne dla człowieka?

Laboratoryjne eksperymenty nad roślinami z oczywistych względów budzą pewne zastrzeżenia – czy takie modyfikowanie nie odbije się na zdrowiu człowieka spożywającego rośliny? Jaki mogą one mieć wpływ na nasze zdrowie?

Zarówno w Europie, jak i po drugiej stronie Atlantyku, wciąż dokonuje się wielu badań dotyczących GMO i jego oddziaływań i jak dotąd w żadnym przypadku, który opuścił laboratorium nie stwierdzono jakichkolwiek szkodliwych oddziaływań. Wbrew obiegowej opinii, nie ma żadnych przesłanek wskazujących na fakt, że organizmy modyfikowane genetycznie wywołują u ludzi alergie czy jakiekolwiek inne dolegliwości. We wszystkich tych przypadkach, w których podczas testów laboratoryjnych zauważono nieprawidłowości, badania wstrzymano i nie dopuszczono do sprzedaży takich produktów.

GMO z pewnością w dalszym ciągu będzie budzić wiele kontrowersji. Czy jednak jego szkodliwość jest faktycznym stanem rzeczy, czy jedynie sposobem na skuteczny marketing dla producentów “zdrowej żywności”? Odpowiedź na to pytanie zapewne pozostanie w sferze domysłów jeszcze przez długi czas.