Kiedy jest najlepszy czas na odpieluchowanie dziecka?

Kiedy jest najlepszy czas na odpieluchowanie dziecka?

  Odpieluchowanie dziecka to dla wielu rodziców trudny temat, gdyż każdy malec dojrzewa do pożegnania się z pieluszką w najlepszym dla siebie czasie. Nie należy zdawać się na opinie innych rodziców i ich doświadczenia, tylko bacznie obserwować swojego malucha i pomału wdrażać temat odpieluchowania. Warto dać dziecku tyle czasu ile go potrzebuje i nie zmuszać do siadania na nocnik.  

   Kiedy odpieluchować dziecko?

 Na samym początku dobrze jest zapoznawać malucha z nocnikiem i zachęcać do siadania w różnych porach dnia, na przykład tuż po przebudzeniu oraz po popołudniowej drzemce. Doskonałym wstępem do nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych na nocnik są książeczki tematyczne, bogato ilustrowane, opracowane przez psychologów i pedagogów. Gdy dziecko dowiaduje się, że jego ulubiony bohater przechodzi tą samą przygodę chętniej zdecyduje się na siadanie na nocnik oraz zacznie próbować komunikować swoje potrzeby.

 Z reguły dziewczynki szybciej dojrzewają do pożegnania się z pieluszką. Często okazują gotowość już po ukończeniu pierwszego roku życia. Z kolei chłopcy mogą potrzebować nieco więcej czasu i zwykle zaczynają interesować się nocnikiem w okolicy drugich, bądź trzecich urodzin. Nierzadko zdarza się, że dziecko z dnia na dzień rezygnuje z pampersa i dzielnie kontroluje swoje potrzeby. Takie zjawisko ma zwykle miejsce w przypadku dzieci, które osiągnęły wiek przedszkolny.

 Czego nie robić w trakcie odpieluchowania malucha?

 Oczywiste jest, że dziecku zdarzają się mokre wpadki, dlatego absolutnie nie można na dziecko krzyczeć i reagować złością. Alternatywą dla tradycyjnych pampersów są pieluchy typu pantsy, które można bez trudu ściągnąć i założyć ponownie. Gdy dziecko nie chce zakładać na noc żadnego rodzaju pieluszki dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nieprzemakalnego podkładu na materac w dziecięcym łóżku. 

 Dobrze jest regularnie pytać malucha czy nie ma potrzeby skorzystania z toalety oraz stawiać nocnik w zasięgu wzroku dziecka, aby samodzielnie mogło z niego skorzystać gdy poczuje taką potrzebę. Nie należy jednak sadzać malca na nocnik przed ekranem telewizora lub w trakcie zabawy.

 Jaki nocnik wybrać?

 Specjaliści są zgodni w stwierdzeniu, że najlepszym wyborem jest tradycyjny nocnik, pozbawiony zbędnych melodyjek lub efektów świetlnych. Takie urozmaicenie rozprasza dziecko, przez co nie ułatwia nauki kontroli wypróżniania. Doskonałym wyborem jest model z wyjmowanym wkładem, który ułatwia opróżnianie i mycie. Ważne również aby podstawa nocnika była antypoślizgowa a jego wysokość dostosowana do wzrostu dziecka. Ciekawą opcją jest także nocnik, który do złudzenia przypomina miniaturową toaletę. Taka wersja może przypaść dziecku do gustu i zachęcić do samodzielnego korzystania.