Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

Każda z kobiet myśli o założeniu rodziny. Czas, w którym zapada ta decyzja jest indywidualnym wyborem każdej pary. Jednak poprzez sposób naszej socjalizacji oraz kultury, w której żyjemy prawie wszyscy pragniemy potomstwa. Bycie mamą i tatą to najpiękniejsze uczucie w życiu dorosłego człowieka. Często jednak bywa, że przyszłe narodziny dziecka są wielkim zaskoczeniem i szokiem. Wtedy przychodzi czas pełen obaw.

Zdrowie najważniejsze

Pomimo okoliczności zajścia w ciąży, każda kobieta pragnie, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe. Dlatego, tak dużą wagę przywiązuje się do suplementacji i odpowiedniego odżywiania w ciąży. Przecież „jesteśmy tym, co jemy”. Ciąża to stan, w którym mama jest w tzw. dwupaku. Dlatego troska o siebie jest troską o swoje oczekiwane dziecko. Jednak zdarza się tak, że przed zajściem w ciąży kobieta choruje. Wtedy jeszcze bardziej dbamy o swoje zdrowie. Każda przyszła mama obawia się momentu porodu. Jest to naturalne, ponieważ jest to nowa sytuacja, której towarzyszy pełno skrajnych emocji. Dlatego każda zadaje pytanie swojemu lekarzowi: Jak będzie wyglądał jej poród? Tu opcje są dwie. Lekarz dokonuje wyboru między porodem naturalnym (swoimi siłami) bądź przez cesarskie cięcie (operacja).

Jak daje się zauważyć najwięcej obaw towarzyszy przy drugiej opcji

Cesarskie cięcie jest bardzo dobrze znane w dzisiejszej medycynie. Jednak pomimo tego kobiety zwyczajnie się go boją.   Co to w ogóle jest tzw. cesarka? Otóż jest to zabieg chirurgiczny. Polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy w celu wydostania dziecka. Cięcie przebiega poziomo. Zabieg ten wykonuję się podając znieczulenie. Ich rodzaj uzależniony jest od planowanego bądź nagłego wykonania cesarskiego cięcia. Kiedy kobieta musi poddać się cesarskiemu cięciu? Zabieg ten jest konieczny, gdy dziecko ułoży się nieprawidłowo.  Są to ułożenia poprzeczne, twarzyczkowe, nóżkowe oraz miednicowe.  Konieczność cesarskiemu cięcia pojawia się w momencie zaburzeń rozwierania się szyjki macicy, zbyt duża główka w stosunku do szerokości miednicy matki, waga dziecka powyżej 4,5 kg, poród przedwczesny, który byłby zagrożeniem dla dziecka i matki, łożysko przodujące oraz choroby matki.

Cesarskie cięcie jest zabiegiem, który ma na celu ratowanie zdrowia dziecka i matki. Przyczyn jego wykonania jest wiele. Wszystko jest zależne od  indywidualnego przebiegu ciąży pacjentki. Lekarze jednak wolą ograniczać ilość tych zabiegów. Oczywiście, jeżeli tylko jest to możliwe. Kobieta dużo wolniej dochodzi do siebie. I często ból długo jej towarzyszy.