Czego lepiej nie robić w czasie ciąży?

Czego lepiej nie robić w czasie ciąży?

Ciąża to bardzo ważny czas nie tylko dla kobiety, ale także dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Podczas ciąży należy o siebie dbać bardziej niż zwykle, a także unikać kilku rzeczy, które robiło się wcześniej. Czego lepiej nie robić w trakcie ciąży, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku? Odpowiadamy.

Czego nie wolno robić w ciąży?

Palić papierosów

Palenie nie jest wskazane w żadnej sytuacji, ponieważ jest niezdrowe i zagraża zdrowiu. Jednak gdy jesteś uzależniona od papierosów i właśnie dowiedziałaś się o ciąży, to natychmiast powinnaś z nich zrezygnować! Palenie nie tylko zwiększa ryzyko poronienia, ale także szanse na to, że dziecko urodzi się chore lub jako wcześniak są o wiele większe. Unikaj także przebywania w pomieszczeniach zadymionych. Bierne palenie również zagraża zdrowiu nienarodzonego dziecka. Ciąża to dobry moment na rozstanie się z nałogiem na dobre.

Jeść niektórych potraw

Smak i preferencje żywieniowe podczas ciąży mogą różnić się od tych, które miałaś wcześniej. To całkiem normalne i musisz się po prostu do tego przyzwyczaić i słuchać swojego organizmu. Jest jednak parę rzeczy, których powinnaś unikać podczas ciąży. Niewskazane jest jedzenie m.in. surowej ryby, serów pleśniowych, owoców morza, surowych jajek, surowego mięsa, picie dużej ilości kawy i czarnej herbaty. Surowe potrawy lepiej odstawić w kąt, ponieważ mogą doprowadzić do zarażenia salmonellą czy też toksoplazmozą. Z kolei sery pleśniowe, ser feta, a nawet oscypki mogą powodować powikłania w rozwoju dziecka.

Podnosić ciężkich rzeczy i nadmierni się forsować

Podczas ciąży staraj się unikać noszenia ciężkich przedmiotów takich jak np. reklamówki z zakupami. Zbytnie przemęczanie się podczas ciąży może doprowadzić nawet do poronienia dlatego siłownię czy też podnoszenie ciężarów lepiej zostawić na później. Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Spokojne spacery są jak najbardziej wskazane, jednak unikaj sportów, które grożą upadkiem np. jazda na rowerze. Kobiety w ciąży mogą także pływać lub uprawiać jogę.

Pić alkoholu

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś kategorycznie zrezygnować z alkoholu. Nawet niewielka ilość z pozoru słabych trunków np. piwa może zaszkodzić Twojemu nienarodzonemu dziecku. Alkohol może spowodować zaburzenia w rozwoju płodu i doprowadzić do poważnych zaburzeń. Jeśli chcesz mieć czyste sumienie to lepiej poczekaj z alkoholem do momentu, kiedy przestaniesz karmić piersią.

Brać gorących kąpieli

Gorąca kąpiel po całym dniu jest bardzo przyjemna, jednak kobiety w ciąży powinny jej unikać. Temperatura wody, w której zamierzasz wziąć kąpiel, nie powinna przekraczać 38,5 stopni Celsjusza. Gorące i długotrwałe kąpiele znacząco zwiększają ryzyko poronienia, przez co powinno się ich unikać przez cały okres trwania ciąży. Nadmierne podgrzewanie organizmu w wannie lub saunie może doprowadzić do wad wrodzonych płodu.

Oczywiście ciąża nie jest chorobą i należy o tym pamiętać. Nie wskazane jest samo leżenie na łóżku i unikanie jakichkolwiek obowiązków przez następne 9 miesięcy. Są jednak rzeczy, które lepiej odłożyć do chwili, kiedy urodzisz i nie będzie to w żaden sposób zagrażać Twojemu dziecku.