Poranna sztywność stawów – jak sobie z nią radzić?

Poranna sztywność stawów – jak sobie z nią radzić?

Poranna sztywność stawów dokucza bardzo wielu starszym osobom, ale nie tylko. Po długiej nocy, kiedy próbują podnieść się z łózka ich nogi i ręce odmawiają posłuszeństwa, bo są zwyczajnie sztywne. Jeżeli komuś z twoich bliskich (lub tobie) także dokuczają takie dolegliwości warto, abyś wiedział jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny porannej sztywności stawów

Poranna sztywność stawów potrafi być bardzo dokuczliwa, szczególnie kiedy towarzyszy jej ograniczenie ruchomości i ból. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości. Najczęściej jest to skutek choroby zwyrodnieniowej związanej z podeszłym wiekiem. Czasami zdarza się, że ograniczenie ruchów jest objawem przeciążenia lub tez złej pozycji podczas snu. Dlatego najważniejsze jest znalezienie przyczyny porannej sztywności stawów.

Jak pozbyć się sztywności stawów?

Jeżeli objawy powtarzają się, warto spróbować łagodnych ćwiczeń. Pozwolą one pozbyć się sztywności oraz zachować fizjologiczną ruchomość stawów. Ponadto podtrzymają elastyczność i siłę mięśni. Każdego dnia przez kwadrans wykonuj ćwiczenia rozciągające – najlepiej wykonywać je wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Jeżeli problem dotyczy twojego rodzica, pomóż mu w ćwiczeniach. Z kolei rano, po przebudzeniu należy wykonać serię prostych ćwiczeń przywracających ruchomość wszystkich dużych stawów. Zacznij od górnej połowy ciała (szyja, barki), potem rozruszaj łokcie, nadgarstki i zakończ na biodrach, kolanach i stawach skokowych. Ćwiczenia powinny być wykonywane w tempie dostosowanym do stanu chorego. Nie mogą być one zbyt forsowne – pamiętaj, że mają pomóc, a nie zaszkodzić.

Poranną sztywność stawów zminimalizuje także umiarkowany, ale regularny wysiłek. O ile to możliwe, namów chorego na szybsze spacery, jazdę na rowerze czy pływanie. Dzięki temu znacznie poprawi się działanie układu oddechowego i układu krążenia, a także ogólna wydolność organizmu. Dodatkowo układ ruchu zostanie zachowany w dobrej kondycji i poranna sztywność stawów nie będzie problemem. Pamiętaj jednak, aby w trakcie ćwiczeń nie doprowadzać do bólu, dlatego unikaj gwałtownych ruchów i szarpnięć. Każda aktywność musi być umiarkowana.

Jeśli poranna sztywność stawów utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub towarzyszy jej gorączka, nadmierna potliwość i chudnięcie należy udać się do lekarza. Być może konieczne będą specjalistyczne badania. Musisz mieć świadomość, że w podeszłym wieku, gdy choroba jest już zaawansowana, zmiana nawyków i stylu życia może nie wystarczyć. Wówczas potrzebne może okazać się leczenie farmakologiczne. Aby poradzić sobie z poranną sztywnością stawów musimy dbać o swój układ ruchu niezależnie od wieku. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawnością fizyczną przez wiele lat.