5 rzeczy których powinna unikać kobieta w zaawansowanej ciąży

5 rzeczy których powinna unikać kobieta w zaawansowanej ciąży

Ostatnie tygodnie przed narodzinami dziecka mogą nie należeć do najłatwiejszych. Nie tylko niecierpliwimy się, aż nasze dziecko przyjdzie na świat i chciałybyśmy je już zobaczyć, ale także czujemy się ociężałe i zmęczone. Aby spędzić ten czas najlepiej, musisz wiedzieć jakich rzeczy powinnaś unikać, aby nie doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zobacz, czego nie powinny robić kobiety w zaawansowanej ciąży.

Zaawansowana ciąża – czego lepiej unikać?

Nie przesadzaj z pracą

Niektóre kobiety mimo ciąży, nie rezygnują z pracy i nie ma w tym nic złego. Jeśli warunki, w których pracujesz, nie zagrażają zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka, to śmiało możesz pracować, jeśli tylko czujesz się na siłach. Pamiętaj jednak o tym, aby się za bardzo nie przemęczać i trochę zwolnić tempo. Kobiety w zaawansowanej ciąży nie powinny spędzać przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie. Zaleca się też, aby zupełnie zrezygnowały z pracy fizycznej.

Postaw na spokojne ćwiczenia

Jeśli nie istnieje żadne zagrożenie, to podczas ciąży nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Ważne jednak aby była ona dopasowana do Twojego stanu i nie była zbyt intensywna. Zbyt duży wysiłek fizyczny mógłby doprowadzić do odklejenia się łożyska. Najlepiej będzie, jeśli w ostatnim etapie ciąży postawisz na spokojne spacery lub jazdę na rowerku stacjonarnym.

Podróżuj bezpiecznie

Niezależnie od tego, jakim środkiem transportu podróżujesz, zawsze zadbaj o bezpieczeństwo. Jeśli jedziesz autobusem lub tramwajem i nie ma wolnych miejsc siedzących to nie bój domagać się, aby ktoś ustąpił Ci miejsca. Podczas nagłego hamowania mogłabyś się przewrócić lub uderzyć w brzuch co mogłoby spowodować nieszczęśliwy w skutkach wypadek. Zrezygnuj też z latania samolotem, większość linii lotniczych i tak nie wpuszcza na pokład kobiet w bardzo zaawansowanej ciąży. Jeśli chodzi o podróże samochodem, to staraj się siadać w miejscu, w którym nie ma poduszek powietrznych. Podczas wybuchu celują one w brzuch, co mogłoby spowodować uszkodzenie płodu. Jeśli już musisz prowadzić auto, to zapinaj pas w taki sposób, aby znajdował się on pod brzuchem i na nim. Unikaj sytuacji, gdy znajduje się on w połowie brzucha.

Nie podnoś ciężkich rzeczy

Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży, to zrezygnuj z samodzielnego robienia zakupów i dźwigania ciężkich rzeczy. Nie możesz się przeciążać i najlepiej będzie, jak ktoś po prostu Cię wyręczy.

Chroń się przed infekcjami

Jeśli to możliwe to staraj się unikać miejsc, w których jest dużo zarazków i wirusów. Każda infekcja i przeziębienie w ciąży wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza i skonsultowania z nim tego, jakie leki możesz przyjmować. Pamiętaj, że to co przyjmujesz, trafia również do dziecka, dlatego większość mocniejszych leków czy też antybiotyków po prostu nie wchodzi w grę.