Aspartam co to jest i czy nam szkodzi?

Aspartam co to jest i czy nam szkodzi?

Aspartam to nazwa, którą wielu może kojarzyć, ale dokładnie nie wiedzieć co właściwie oznacza. Często przewija się w mediach w różnych kontekstach, na przykład odchudzania czy czynników rakotwórczych. Jedni chwalą go jako lepszy zamiennik dla cukru, inni grzmią, że ma wiele niepożądanych skutków ubocznych. Sprzeczne informacje, jakie możemy znaleźć na jego temat sprawiają, że w zasadzie nie wiadomo co myśleć. Jest on w końcu bezpieczny, czy jednak nie? Aspartam co to jest i z czego się składa?

Skład aspartamu

Aspartam jest słodzikiem, mającym stanowić dobrą alternatywę dla cukru. Jak wiadomo cukier w dużych ilościach jest niezdrowy dla organizmu – może prowadzić do otyłości czy niszczyć uzębienie. Większość ludzi nie jest chemikami i skomplikowane nazwy związków chemicznych niewiele im powiedzą. Sami więc nie są w stanie ocenić składu aspartamu pod kątem bezpieczeństwa. Słowo metanol nie powinno jednak dla niemal nikogo stanowić zagadki. Ta jak wiadomo bardzo szkodliwa substancja stanowi aż 10% produktów rozpadu aspartamu. To wciąż są bardzo małe ilości i prawdopodobnie żeby poczuć jakiekolwiek efekty zatrucia metanolem (czyli na przykład ból głowy) musielibyśmy spożyć naraz kilka opakowań słodzika. Mimo wszystko może podnosić brwi fakt, że taka substancja jak metanol znajduje się w czymś, co często spożywa każdy z nas. Prawda jest bowiem taka, że jeśli świadomie nie sprawdzamy każdego produktu na zawartość aspartamu, prawdopodobnie łatwo można go znaleźć w naszej lodówce. Zwłaszcza, jeśli lubimy kupować towary oznaczone jako niskokaloryczne czy pozbawione cukru. Aspartam jest bowiem skrajnie niskokaloryczny, a mimo tego bardzo słodki.

Czy aspartam jest bezpieczny

Na to pytanie od kilkudziesięciu lat starały się odpowiedzieć niezliczone grupy naukowców. Niestety, w tym przypadku nie ma łatwej odpowiedzi. Wiele z nich doszło do konkluzji, że aspartam jest całkowicie bezpieczny do spożycia. Jednak inni na podstawie swoich badań ustalili, że może on być czynnikiem rakotwórczym. Biorąc pod uwagę, jak dużą oszczędność stanowi używanie Aspartamu zamiast cukru dla firm produkujących żywność, można się spodziewać, że występowały z ich strony pewne naciski na pomyślne dla nich wyniki badań. Póki co jest za wcześnie, aby móc definitywnie poprzeć którąś ze stron. Najprawdopodobniej dopiero za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat będzie można przeprowadzić bardziej wiarygodne badania, ponieważ wpływ takich substancji na organizm jest powolny i trzeba go badać na podstawie danych z wielu lat.

Wiemy już aspartam co to jest, a decyzję, czy chcemy go spożywać musimy podjąć sami. Jeśli chcemy tego słodzika unikać, powinniśmy szukać go w składach produktów pod oznaczeniem E-951.