AED – co to jest i jak działa?

AED – co to jest i jak działa?

AED – co to jest i jak działa?

Nowoczesne technologie to dziś ważny element naszego życia. Służą nie tylko rozrywce. Mocno rozwijają się też technologie, które pomagają ratować ludzkie życie. Takim sprzętem są przenośne defibrylatory.

Co to jest AED?

AED to skrót od angielskiej nazwy Automated External Defibrylator, co w języku polskim znaczy Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Urządzenie to analizuje rytm serca i decyduje o konieczności defibrylacji. Jest przenośne i ma niewielkie rozmiary. Sterowane jest komputerowo, czyli samo wykrywa nieprawidłową akcję serca i informuje o konieczności defibrylacji. Działa zewnętrznie za pomocą elektrod przylepianych do klatki piersiowej. Defibrylacja polega na przesłaniu przez elektrody do serca impulsu prądu stałego, przywracając prawidłową pracę serca.

Jak działa?

Urządzenie krok po kroku przeprowadza ratownika przez kolejne kroki wydając głosowe komendy. Wyposażone jest w dwie elektrody, które trzeba przykleić na czystą i suchą skórę. Na elektrodach znajduje się instrukcja w jaki sposób je umieścić. Po przyklejeniu elektrod urządzenie analizuje pracę serca i podejmuje decyzję o potrzebie defibrylacji. Jeżeli jest to konieczne, urządzenie wyda odpowiednie komendy i przygotuje się do wyładowania. Impuls elektryczny dociera prosto do mięśnia sercowego. Urządzenie cyklicznie sprawdza czy konieczna jest ponowna defibrylacja.

Sprzęt ten można używać do ratowania dorosłych i dzieci. Dla dzieci są inne elektrody lub, jak w modelu Philips FRx za pomocą klucza pediatrycznego przełącza się ustawienia urządzenia na ratowanie dziecka.

Kiedy używa się defibrylatora?

Defibrylator służy do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. W takich momentach liczy się czas. Należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy, czyli rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

AED można użyć w każdym przypadku zatrzymania pracy serca oraz kiedy nie mamy pewności czy poszkodowany oddycha. Urządzenie jest bezpieczne i nie pozwoli na wyzwolenie impulsu elektrycznego, jeżeli nie ma takiej konieczności.

Urządzenie może użyć każdy. Nie trzeba być ratownikiem medycznym. Sprzęt jest prosty w obsłudze i sam wydaje komendy. Ratujący musi tylko słuchać i stosować się do jego poleceń.

Przenośne defibrylatory są coraz częściej umieszczane w miejscach ogólnodostępnych. Warto wiedzieć jak działają, aby w razie potrzeby bez wahania po nie sięgnąć, ratując komuś życie. Jedno jest pewne, nie zaszkodzisz, a może pomożesz.

Na rynku jest wiele defibrylatorów. Wszystkie ratują życie. Różnice w ich wyglądzie AED są spore. Dobrze jest więc wiedzieć, jak wyglądają, aby w razie nagłego przypadku wiedzieć, czego szukać. Oto klika najpopularniejszych defibrylatorów AED:

Defibrylator zoll, Philips FRx, Defibtech Lifeline.