Sposoby na migrenę, które warto znać

Sposoby na migrenę, które warto znać

Atak migreny potrafi nadejść niespodziewanie i całkowicie zburzyć nasz spokój. Huśtawka nastrojów, zaburzenia koncentracji, ból czoła i skroni to częste symptomy zapowiadające atak, które przypisujemy zmęczeniu. Tymczasem to właśnie migrena zbliża się dużymi krokami. Poznaj sposoby na migrenę i naucz się radzić sobie z nią jak najlepiej.

Jak radzić sobie z migreną?

Gdy potrafisz rozpoznać symptomy zbliżającej się migreny i czujesz, że to właśnie ten czas wypij słodką herbatę lub kawę. Zażyj leki, pod głowę połóż sztywną poduszkę, a na czoło i kark chłodzący okład. Zasłoń także okna i spróbuj wypocząć. Jeżeli jednak atak migreny i tak cię dopadnie warto mieć przy sobie kolejną dawkę leku. Jedna tabletka to niestety nie sposób na migrenę. Najlepiej przyjmować leki w postaci musującej, które są szybko przyswajalne. Lekarze najczęściej przepisują niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ważne, by zażyć takie tabletki najszybciej od wystąpienia napadu – jednorazowo podwójną dawkę. Najpopularniejszy jest kwas acetylosalicylowy i paracetamol. Dostępne są także preparaty zawierające zarówno NLPZ jak i substancje wspomagające ich działanie, jak kofeina czy kodeina.

Jakie leki na migrenę?

W silnych napadach sposobem na migrenę są tryptany i botoks. Tryptany są jednym z podstawowych leków przeciwmigrenowych, które możesz zażyć w dowolnym momencie ataku. Zmniejszają ból głowy, nudności i wrażliwość na bodźce. Dostępne są wyłącznie na receptę, w postaci czopków, tabletek, sprayu oraz wstrzyknięć. Jeżeli leki z grupy NLPZ nie pomagają udaj się do lekarza, który przepisze ci silniejsze środki. Kolejnym sposobem na migrenę jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej. Zabieg jednak kosztuje kilkaset złotych i trzeba go powtarzać co trzy miesiące.

Od kilku miesięcy w Polsce dostępna jest także grupa leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi (eranumab), które nie są refundowane przez NFZ. Firma, która dystrybuuje lek prowadzi specjalny program dla pacjentów z migreną. Jeśli zdecydujesz się do niego przystąpić za pierwsze dwa miesiące kuracji zapłacisz 1 zł, a za kolejne 2 tysiące złotych. Sposobem na migrenę jest także akupunktura, która w wielu przypadkach zmniejsza częstotliwość występowania napadów.

Intensywna, długotrwała migrena grozi komplikacjami. Nie wahaj się korzystać ze wszelkich dostępnych sposobów na migrenę, aby z nią walczyć. Nieleczona choroba może uszkadzać naczynia krwionośne, co zwiększa ryzyko migotania przedsionków, arytmii i udaru. Migreny nie można wyleczyć w 100%, jednak warto łagodzić jej dolegliwości,  w czym pomagają wymienione sposoby na migrenę. W diagnostyce migreny zalecane jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy z oceną naczyń. Jeśli objawy są tak silne i nie działają żadne sposoby na migrenę udaj się do specjalisty neurologa.