Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Walka między wegetarianami i mięsożercami trwa w najlepsze już od lat. Czasami potrafi być naprawdę zażarta. Pojawiają się argumenty dotyczące empatii, wartości moralnych, zdrowia. Czasami w te potyczki wkrada się za dużo emocji, a za mało logiki i nauki. Wiele osób zadaje pytanie, czy wegetarianizm jest zdrowy i jaki ma wpływ na organizm ludzki. Czy ludzie niejedzący mięsa lepiej się czują? Wydawałoby się, że bez mięsa żyć nie można i niektórym z pewnością ciężko by było z niego zrezygnować.

Czy wegetarianizm szkodzi zdrowiu

Często można usłyszeć, że ludzie z natury są mięsożercami, a wegetarianom brakuje przez to witamin i innych składników odżywczych. Jest to jednak błędne stwierdzenie. Wegetarianizm może skończyć się tragicznie, jeśli gwałtownie wytniemy mięso ze swojej diety i niczym go nie zastąpimy – to jest fakt. Natomiast wystarczy odrobina czasu i chęci, aby stworzyć plan żywienia, dzięki któremu niczego nam nie zabraknie, a wręcz przeciwnie. Za główny problem przy bezmięsnej diecie można uznać niedobór witaminy B12 czy żelaza, jednak potrzeby te można zaspokoić między innymi gotowanymi brokułami czy czosnkiem. Stereotyp słabego, zmarnowanego wegetarianina który ledwo się trzyma na nogach jest całkowicie fałszywy. Przy odpowiednim doborze produktów i ćwiczeń można osiągnąć niemal figurę kulturysty na diecie bezmięsnej, trzeba tylko chcieć.

Wady i zalety wegetarianizmu

Olbrzymią zaletą, chociaż nie wszyscy tak to widzą, jest położenie swojej małej cegiełki w celu zatrzymania niehumanitarnego traktowania zwierząt. Można się zastanowić po co właściwie hodujemy i mordujemy inne istoty żywe, skoro jak widać z powodzeniem i bez szkód dla zdrowia możemy się odżywiać innymi produktami? Jeśli to kogoś nie przekonuje, warto zastanowić się nad innymi plusami tego typu diety. Warto zauważyć, że chociaż faktycznie występują problemy z niektórymi składnikami, to innych będziemy sobie dostarczać znacznie więcej niż typowy mięsożerca. Są to na przykład witamina C czy błonnik. Może to wyraźnie wpłynąć na poprawę naszej odporności i ogólnego samopoczucia. Do tego o ile nie kupujemy produktów gotowych dedykowanych dla wegetarian, a przygotowujemy je sobie sami, powinniśmy być w stanie na takiej diecie sporo oszczędzić. Mięso nie jest takie, a z powodzeniem można je zastąpić tańszymi odpowiednikami. Do minusów można zaliczyć konieczność większego zwracania uwagi i planowania tego, co się je, aby sobie nie zaszkodzić. Do tego wiele osób po prostu lubi smak mięsa i może nie chcieć się z nim rozstać.

Czy wegetarianizm jest zdrowy – na to pytanie można odpowiedzieć zdecydowanym tak, o ile oczywiście dieta jest zbilansowana i odpowiednio zaplanowana.