Jak zostać dietetykiem – studia i kursy

Jak zostać dietetykiem – studia i kursy

Choć zawód dietetyka staje się coraz bardziej popularny, wciąż nie każdy wie, na czym tak właściwie on polega. Niestety wiele osób nadal twierdzi, że dietetyk to osoba, która układa diety odchudzające… i na tym koniec. Tymczasem poza dietami odchudzającymi dietetyk opracowuje również jadłospisy dla osób chorych, uprawiających intensywnie sport, a także cierpiących na niedowagę. Ponadto bada on produkty żywnościowe i procesy przygotowywania potraw oraz ocenia wpływ poszczególnych produktów spożywczych na organizm człowieka. Jak widzisz, dietetyk to nie tylko osoba układająca dietę. Musi on posiadać wiedzę z zakresu żywienia człowieka, biochemii, anatomii, psychologii oraz medycyny, by prawidłowo wykonywać swoją pracę. Jak zostać dietetykiem i zdobyć tą wiedzę? Podpowiadamy!

Jak zostać dietetykiem?

Studia i kursy

Każdy kto zastanawia się, jak zostać dietetykiem musi zadać sobie również pytanie, gdzie chciałby pracować. Od tego bowiem powinien zależeć wybór uczelni lub kursu. Studenci rozpoczynający studia na kierunku dietetyka przeważnie planują związać swoją przyszłość z poradnią dietetyczną. Oczywiście jest to bardzo dobry wybór, jednak warto wiedzieć, że możliwości nie kończą się na pracy specjalisty w poradniach. Dietetycy mogą założyć własną działalność gospodarczą, pracować jako trenerzy żywieniowi, w ośrodkach sportowych i centrach fitness, w firmie cateringowej czy układając diety w placówkach żywienia zbiorowego (np. szpitalach). Warto jednak wiedzieć, że jeżeli przyszły dietetyk chce pracować w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (publiczny szpital, poradnia, przychodnia itp.), musi spełnić pewne warunki. Otóż według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2011 roku dietetykiem jest osoba, która:

– skończyła studia wyższe na kierunku dietetyka i ma tytuł licencjata lub magistra

– rozpoczęła przed 2007 roku inne studia wyższe, na których realizowano odpowiednią ilość godzin przedmiotów z zakresu dietetyki, a jej specjalnością jest dietetyka

– rozpoczęła przed 2007 studia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka ze specjalnością dietetyka i uzyskała tytuł inżyniera lub mgr inżyniera

– skończyła odpowiednią szkołę policealną i uzyskała dyplom z tytułem dietetyka

Jeśli więc chcesz podjąć późniejszą pracę w publicznej placówce, musisz wziąć pod uwagę fakt, że kursy mogą nie wystarczyć.

Studia

Jak zostać dietetykiem? Jedną z dróg która prowadzi do zdobycia tego zawodu są studia. Obecnie wiele uczelni oferuje studentom naukę na kierunku „dietetyka”. Studiować możesz w trybie stacjonarnym (dziennym), lub niestacjonarnym (zaocznym). Kierunek dietetyka odbywa się na poziomie licencjata (studia I stopnia) oraz magistra (studia II stopnia). Tylko od ciebie zależy, czy będziesz chciał podnieść kwalifikacje – jednak gorąco do tego zachęcamy.

Kursy

Innym sposobem na zdobycie zawodu dietetyka jest ukończenie kursu. Jest on prowadzony dwustopniowo. Pierwszym etapem jest ukończenie, tzw. podstawowego kursu dietetyki. W tym czasie dowiesz się m.in. jak funkcjonuje układ pokarmowy i jak poszczególne składniki pokarmowe (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne) wpływają na organizm ludzki. Nauczysz się także posługiwać normami żywienia i tabelami składu produktów spożywczych oraz układać i oceniać jadłospis dzienny i dekadowy. Na koniec konieczne będzie zdanie egzaminu z danego materiału. Drugim etapem jest przystąpienie do kursu zaawansowanego. Tym razem poznasz m.in zalecenia dietetyczne w różnych stanach chorobowych, nauczysz się układać indywidualne plany dietetyczne, a także opanujesz podstawowe elementy psychodietetyki. Ostatnim krokiem będzie zdanie państwowego egzaminu. Po zdaniu egzaminu otrzymasz dyplom uprawniający do wykonywania zawodu dietetyka. Możesz oczywiście dalej podnosić swoje kwalifikacje i udać się na kursy specjalistyczne.

Wiesz już, jak zostać dietetykiem. Teraz wystarczy zastanowić się, gdzie chciałbyś pracować i podjąć studia na dobrej uczelni bądź zapisać się na kurs.