Jak wyposażyć gabinet lekarski – sprzęt medyczny

Jak wyposażyć gabinet lekarski – sprzęt medyczny

Określone przez NFZ normy narzucają lekarzom to, jak powinny wyglądać ich gabinety i jak muszą być one wyposażone. Jak się można domyślić, powinno być tam schludnie i przede wszystkim czysto. Należy jednak pamiętać jeszcze o kilku rzeczach, które sprawią, że gabinet lekarki będzie spełniał obowiązujące normy. Zobacz jakie to rzeczy i zobacz jak może Ci pomóc sklep medyczny Kraków.

Pomieszczenie

Jeśli chodzi o ściany i podłogi w gabinecie lekarskim, to powinny być one wykonane z materiałów ceramicznych, gresowych, linoleum lub wykładziny kauczukowej. Powierzchnie powinny być łatwo zmywalne i umożliwiać ich dezynfekcję. Ściany i podłogi w gabinecie stale muszą być czyszczone dlatego to jakie materiały się na nich znajdują, jest bardzo ważne. Utrzymanie czystości w takim miejscu jak gabinet jest niezbędne dlatego wszystkie meble i elementy, które się tam znajdują, muszą umożliwiać łatwy dostęp do powierzchni, którą trzeba umyć.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego

W gabinecie lekarskim nie może oczywiście zabraknąć kozetki, na której przeprowadzane będą badania lekarskie. Stalowa konstrukcja musi być pokryta farbą odporną na ścieranie a element, na którym będą zasiadać pacjenci, powinien być wykonany z odpornych materiałów, które można łatwo wyczyścić.

Koło kozetki powinien znaleźć się także parawan, za którym pacjent przygotuje się do badania i nie będzie czuł się skrępowany. Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia jest biurko lekarskie. Warto wybrać mebel wyposażony w szuflady, w których można przechowywać dokumenty i akcesoria medyczne. Ważne są także krzesła – zarówno dla lekarza, jak i pacjentów, którzy będą odwiedzać gabinet.

W gabinecie powinien znaleźć się także metalowy wieszak na ubrania, przeszklone szafy, pojemnik na papierowe ręczniki i zlew. Miejsce pracy powinno być także odpowiednio oświetlone. Najmniejsze dopuszczalne natężenie światła w całym pomieszczeniu to 300 lx a w miejscu pracy 500 lx. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w specjalne lampy, które przeznaczone są do celów medycznych.

Na wyposażeniu gabinetu muszą się także znaleźć środki odkażające i preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu. Po wizycie pacjenta trzeba odkazić wyposażenie, którego dotknął, aby uniknąć roznoszenia zarazków i bakterii.

Sprzęt medyczny

W gabinecie mogą znaleźć się także specjalistyczne sprzęty medyczne takie jak kule, ciśnieniomierz czy wózki inwalidzkie. Takie sprzęty oferuje sklep medyczny Kraków i mogą one w wielu sytuacjach ułatwić pracę i pomóc pacjentom. Lekarzowi z pewnością przyda się również termometr, stetoskop, waga i w zależności od specjalizacji – zestaw sterylnie zapakowanych narzędzi, który ułatwią badania.