Jak zmotywować dziecko do sprzątania – najlepsze sposoby

Jak zmotywować dziecko do sprzątania – najlepsze sposoby

Większość dzieci nie lubi sprzątać i ma z tym bardzo duży problem. Niestety po intensywnej zabawie nie tylko pokój malucha, ale także całe mieszkanie może wymagać uporządkowania i schowania wszystkich zabawek. Co zrobić w momencie, gdy dziecko nie chce zrobić tego samodzielnie i jak zmotywować je do sprzątania? Wraz http://twoja-motywacja.pl/ przygotowaliśmy dla Was mały poradnik.

Motywowanie dzieci do sprzątania

W pewnym momencie dziecko będzie na tyle duże, aby móc samodzielnie po sobie posprzątać zabawki. Dużym błędem jest to, że często to rodzice wyręczają swoje pociechy w tym zadaniu i nie wymagają od nich posprzątania bałaganu, który zrobiły. W ten sposób nie wyrabiamy w swoich dzieciach poczucia obowiązku, ponieważ wiedzą, że i tak zrobimy coś za nich. Warto już od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że jeśli nabrudziło, to musi po sobie sprzątnąć. Na początek nie muszą to być poważne obowiązki. Pokaż dziecku, jak zbiera się klocki z podłogi i wrzuca do pojemnika, możesz też poprosić o ułożenie zabawek na półce lub uporządkowanie pluszaków na łóżku. Takie proste czynności nauczą dziecko, że również ma obowiązki, szczególnie jeśli to ono nabałaganiło.

Zawody w sprzątaniu

Dzieci uwielbiają rywalizacje – szczególnie wtedy, gdy ją wygrywają. Sprzątanie może wydawać się im czymś nudnym pod warunkiem, że nagle nie stanie się zawodami na czas i umiejętności. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku rodzeństwa, które będzie miało za zadanie na czas uporządkować zabawki. Kto zrobi to pierwszy, będzie mógł cieszyć się zwycięstwem i nagrodą. Dziecko, które przegrało zawody, możesz pocieszyć tym, że niewiele brakowało mu do wygranej i też zasłużyło na nagrodę, ale trochę mniejszą niż ta za pierwsze miejsce. Odrobina rywalizacji jeszcze nikomu nie zaszkodziła i jeśli jest w stanie zmotywować dzieci do sprzątania, to warto ją wykorzystać.

Kary i nagrody

System nagród i kar jest jednym ze skuteczniejszych sposobów motywowania najmłodszych. W momencie, gdy dziecko samo z siebie lub po zwróceniu uwagi samodzielnie posprząta swój pokój, możesz podarować mu nagrodę. Gdy dziecko się buntuje, nie chce sprzątać i staje się marudne, daj mu ostrzeżenie o karze, która może go czekać za takie zachowanie. Jeśli się nie poprawi, to ją zastosuj, może to być np. zabranie zabawek, zakaz oglądania bajek lub zrezygnowanie ze wspólnego wyjścia na spacer.

Wspólne sprzątanie

Nie chodzi w nim o to, aby wyręczać dziecko z tego obowiązku, a jedynie dotrzymać mu towarzystwa i pokazać jak powinno się to robić. To też dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu w produktywny sposób. Więcej ciekawych informacji na temat motywacji znajdziesz na stronie http://twoja-motywacja.pl/.