Po czym poznać, że jesteś gotowa na macierzyństwo?

Po czym poznać, że jesteś gotowa na macierzyństwo?

Większość kobiet prędzej czy później myśli o macierzyństwie. Dzieci są dla wielu osób synonimem szczęścia i spełnienia. Aby móc jednak w pełni czerpać z macierzyństwa, należy odpowiednio się do niego przygotować. Chęć posiadania potomstwa nie może wynikać z chwilowego kaprysu, bo wychowanie dzieci wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że jesteś gotowa na bycie matką?

Masz stabilną sytuację finansową i osobistą

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie dzieci wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków. Już same przygotowania do ciąży oraz badania w jej trakcie wymagają pewnego nakładu środków finansowych. Jeżeli więc decydujemy się na dziecko, musimy mieć w miarę stabilną sytuację finansową. Dobrze byłoby więc posiadać stałe źródło dochodów. Wspaniale, jeżeli przynajmniej jedno z rodziców będzie pracowało.

Przyszła matka powinna także starannie przyjrzeć się swojej relacji z partnerem. Jeżeli nieustannie się z nim kłócimy, być może nie jest to dobry czas na dziecko. W ciąży będzie nam bowiem potrzebny spokój. Jeśli jednak nasza sytuacja finansowa jest dobra, a relacje z partnerem harmonijne, może to być sygnał tego, że jesteśmy gotowe na dziecko.

Nie boisz się trudnych stron macierzyństwa

Posiadanie dziecka z całą pewnością ma wiele jasnych stron. Wiele kobiet twierdzi, że narodziny wyczekanego maleństwa całkowicie odmieniły ich życie. Oczywiście na lepsze. Każda przedstawicielka płci pięknej, która zamierza starać się o dziecko, musi być przygotowana także na ciemne strony macierzyństwa. Już sam okres ciąży może być trudny dla niektórych kobiet. Wahania nastrojów i uporczywe nudności to tylko niektóre z dolegliwości, na jakie narzekać będzie niejedna ciężarna.

Warto wspomnieć również o bolesnym porodzie i trudnym okresie połogu. Na tym jednak nie koniec wyzwań przyszłej matki. Każda przedstawicielka płci pięknej musi pamiętać o tym, że opieka nad niemowlęciem nie jest łatwa. Należy być przygotowanym na liczne nocne pobudki. Musimy uważnie obserwować także stan zdrowia maleństwa i w razie ewentualnych objawów chorobowych szybko reagować. Konieczne jest także zapewnienie dziecku niezbędnych ubrań, zabawek oraz innych akcesoriów.

Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będziemy wiedziały dlaczego nasze maleństwo płacze. Nasze dziecko będzie oczywiście rosło, ale musimy pamiętać o tym, że problemy wychowawcze mogą pojawiać się zawsze. Jeśli jesteśmy na to gotowe, być może faktycznie czas pomyśleć o posiadaniu potomstwa.