Wielorazowe maseczki ochronne – jaki rodzaj wybrać i jak o nie dbać?

Wielorazowe maseczki ochronne – jaki rodzaj wybrać i jak o nie dbać?

Już od dłuższego czasu w Polsce oraz innych częściach świata obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Ma to na celu zahamować rozprzestrzenianie się wirusa oraz zmniejszyć liczbę zakażeń. Sposobów na respektowanie nowych obostrzeń związanych z zasłanianiem twarzy jest dość sporo. Można to zrobić za pomocą szalika, chusty, maseczki jednorazowego użytku lub maseczki, którą można używać wielokrotnie.

Zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest używanie maseczki wielokrotnego użytku, której nie trzeba wyrzucać po jednym wyjściu z domu. Aby jednak tego typu ochrona była skuteczna, należy ją stosować w odpowiedni sposób. Zobacz, jaką maseczkę wybrać i jak należy o nią dbać.

Wielorazowe maseczki ochronne – podstawowe informacje

Aby maseczka wielokrotnego użytku była skuteczna, powinna być wykonana z materiału o odpowiedniej gramaturze. Zbyt cienki materiał mógłby przepuszczać wirusy i bakterie np. podczas kichnięcia lub mówienia, co stanowi zagrożenie dla osób, które znajdują się w naszym otoczeniu. Ważny jest też wymiar maseczki, musi być on na tyle duży, aby bez problemu osłonić nos i usta. Maseczki ochronne wielorazowego użytku powinny być wyposażone w gumki, które można założyć za uszy, w celu zatrzymania maseczki w jednym miejscu.

Najczęściej maseczki wielorazowego użytku wykonuje się z bawełny. Jest to dobre rozwiązanie, jednak warto znać alternatywy dla tego materiału. Jedną z nich jest bambus oraz maseczki bambusowe wielorazowego użytku. Tkanina bambusowa jest chłonna, przepuszcza powietrze i ma właściwości termoregulacyjne. Gdy na zewnątrz jest ciepło, odprowadza pot, co daje przyjemne uczucie chłodu. Tego typu maseczki są też miękkie, nie obcierają skóry i mogą być przyjemniejsze podczas noszenia niż inne rodzaje maseczek.

Jak dbać o czystość maseczki wielorazowej?

Aby maseczka spełniała funkcję ochronną, należy odpowiednio się z nią obchodzić. Przed jej założeniem należy umyć ręce i użyć środku dezynfekującego na bazie alkoholu. Podczas noszenia nie należy dotykać maseczki dłońmi oraz odsuwać jej na brodę podczas rozmowy. Po powrocie do domu należy zdjąć maseczkę, nie dotykając jej przedniej części i wrzucić ją do prania. Najlepiej będzie, jeśli maseczkę wypierzesz w temperaturze 60 stopni Celsjusza z detergentem myjącym. Możesz też wyparzyć maseczkę ciepłą wodą, a po wysuszeniu dodatkowo ją wyprasować. Tak przygotowana maseczka nadaje się do dalszego użytku jeszcze przez kilka tygodni pod warunkiem, że regularnie będziemy ją prać.