Zimne okłady

Zimne okłady

Ból potrafi znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie Nie tylko czujemy fizyczny dyskomfort, ale nasza psychika jest zachwiana. Warto znać sposoby na uśmierzenie bólu, możliwe do zastosowania od razu. Jednym z nich są zimne okłady – przyniosą ulgę nie tylko w bólu, ale i w wielu innych dolegliwościach.

Jak działają zimne okłady

Obniżona temperatura zwęża naczynia krwionośne. Po chwili z powrotem się rozszerzają i w tym momencie zachodzi korzystne przekrwienie tkanek w miejscu zastosowania okładu. Zimno spowalnia również metabolizm uszkodzonych tkanek, co hamuje rozwój stanu zapalnego i łagodzi ból. Dzięki zimnemu okładowi obniżysz napięcie mięśniowe oraz pomożesz organizmowi pozbyć się nadmiaru ciepła.

Kiedy stosować okłady, a kiedy lepiej z nich zrezygnować?

Zimne okłady są zalecane w takich dolegliwościach, jak: stłuczenia, złamania kości, skręcenia stawów, przeciążenie czy uszkodzenie więzadeł. Pomogą zwalczyć gorączkę, zatamować krwawienie z nosa, złagodzą ból zęba oraz wszelkie nerwobóle. Zimny okład warto przyłożyć w miejscu użądlenia i stosować go na obrzęki alergiczne – szczególnie latem zadbaj o to, aby w lodówce mieć przygotowany okład, by w razie konieczności szybko można było z niego skorzystać. Zimno pomaga także w powierzchownych poparzeniach i często jest stosowane po zabiegach chirurgicznych.

Są jednak pewne sytuacje, kiedy zastosowanie zimnego okładu nie jest wskazane. Unikaj go, kiedy zmagasz się z zapaleniem stawów lub masz głębokie poparzenia – nimi powinni zająć się specjaliści. Osoby cierpiące na cukrzycę czy zespół Raynauda często mają zaburzone odczuwanie temperatury, co również jest przeciwwskazaniem do stosowania zimnych okładów. Z ochładzaniem powinno się szczególnie uważać w przypadku małych dzieci i niemowląt – choć niższa temperatura pomaga np. zwalczyć wysoką gorączkę, musimy pamiętać, aby nie była ona zbyt niska. Nigdy nie stosujmy lodu! W takim przypadku lepiej jest włożyć dziecko do wanienki wypełnionej wodą niższą jedynie o 2 st. C od temperatury ciała dziecka – chłodzenie powinno być stopniowe.

Jak długo stosować zimny okład?

Chłodzenie nie powinno trwać dłużej niż 15-25 minut. Z dużą dozą ostrożności powinniśmy podchodzić podczas stosowania temperatur poniżej 0 st. C. Zbyt długi zabieg może doprowadzić do odmrożenia w miejscu zastosowania. W poważniejszych przypadkach może dojść do uszkodzenia tkanek, a nawet zakończeń nerwowych. Zawsze kiedy pojawi się ból należy bezwzględnie przerwać chłodzenie! Ważne jest także robienie przerw między kolejnym zastosowaniem okładu – zanim przyłożysz go w to samo miejsce odczekaj około 20 minut.