Ból potrafi znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie Nie tylko czujemy fizyczny dyskomfort, ale nasza psychika jest zachwiana. Warto znać sposoby na uśmierzenie bólu, możliwe do zastosowania od razu. Jednym z nich są zimne okłady – przyniosą ulgę nie tylko w bólu, ale i w wielu innych dolegliwościach.
Jak działają zimne okłady
Obniżona temperatura zwęża naczynia krwionośne. Po chwili z powrotem się rozszerzają i w tym momencie zachodzi korzystne przekrwienie tkanek w miejscu zastosowania okładu. Zimno spowalnia również metabolizm uszkodzonych tkanek, co hamuje rozwój stanu zapalnego i łagodzi ból. Dzięki zimnemu okładowi obniżysz napięcie mięśniowe oraz pomożesz organizmowi pozbyć się nadmiaru ciepła.
Kiedy stosować okłady, a kiedy lepiej z nich zrezygnować?
Zimne okłady są zalecane w takich dolegliwościach, jak: stłuczenia, złamania kości, skręcenia stawów, przeciążenie czy uszkodzenie więzadeł. Pomogą zwalczyć gorączkę, zatamować krwawienie z nosa, złagodzą ból zęba oraz wszelkie nerwobóle. Zimny okład warto przyłożyć w miejscu użądlenia i stosować go na obrzęki alergiczne – szczególnie latem zadbaj o to, aby w lodówce mieć przygotowany okład, by w razie konieczności szybko można było z niego skorzystać. Zimno pomaga także w powierzchownych poparzeniach i często jest stosowane po zabiegach chirurgicznych.
Są jednak pewne sytuacje, kiedy zastosowanie zimnego okładu nie jest wskazane. Unikaj go, kiedy zmagasz się z zapaleniem stawów lub masz głębokie poparzenia – nimi powinni zająć się specjaliści. Osoby cierpiące na cukrzycę czy zespół Raynauda często mają zaburzone odczuwanie temperatury, co również jest przeciwwskazaniem do stosowania zimnych okładów. Z ochładzaniem powinno się szczególnie uważać w przypadku małych dzieci i niemowląt – choć niższa temperatura pomaga np. zwalczyć wysoką gorączkę, musimy pamiętać, aby nie była ona zbyt niska. Nigdy nie stosujmy lodu! W takim przypadku lepiej jest włożyć dziecko do wanienki wypełnionej wodą niższą jedynie o 2 st. C od temperatury ciała dziecka – chłodzenie powinno być stopniowe.
Jak długo stosować zimny okład?
Chłodzenie nie powinno trwać dłużej niż 15-25 minut. Z dużą dozą ostrożności powinniśmy podchodzić podczas stosowania temperatur poniżej 0 st. C. Zbyt długi zabieg może doprowadzić do odmrożenia w miejscu zastosowania. W poważniejszych przypadkach może dojść do uszkodzenia tkanek, a nawet zakończeń nerwowych. Zawsze kiedy pojawi się ból należy bezwzględnie przerwać chłodzenie! Ważne jest także robienie przerw między kolejnym zastosowaniem okładu – zanim przyłożysz go w to samo miejsce odczekaj około 20 minut.