Jak dbać o jamę ustną po wyrwaniu ósemki?

Jak dbać o jamę ustną po wyrwaniu ósemki?

Jeśli miałeś już wyrywanego zęba mądrości, to wiesz z czym to się je. Dosłownie z dziecięcymi papkami przez kilka dni po zabiegu, a w przenośni z tabletkami przeciwbólowymi i dodatkową higieną jamy ustnej. Ekstrakcja zęba jest często wykonywanym zabiegiem stomatologicznym, który sam w sobie nie stanowi zagrożenia, jednak brak odpowiedniej higieny po wyrywaniu może poważnie odbić się na stanie jamy ustnej. Jak uniknąć powikłań po usunięciu ósemki? 

Po co usuwa się ósemki?

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości w większości przypadków poddaje się ekstrakcji. Do niedawna wśród dentystów panował pogląd, że wszystkie ósemki należy usunąć zaraz po wyrośnięciu. Obecnie coraz częściej odchodzi się od takiej praktyki, jednak są sytuacje, które wymagają zabiegu ekstrakcji. Dlaczego? Ósemki są narządami szczątkowymi – mają uproszczoną budowę w porównaniu do pozostałych zębów. Często się psują, rosną krzywo i naciskają na resztę szczęki, mogą także powodować dyskomfort i wykrzywianie się zębów. U niektórych zaczynają sprawiać kłopoty już na etapie wyrastania. Te różne przypadki określają ósemkę, jako zęba kłopotliwego, który kwalifikuje się do usunięcia. Jeśli zęby mądrości nie przysparzają nam żadnych kłopotów i rosną w sposób prawidłowy, to nie ma potrzeby pozbywania się ich. Pamiętaj jednak, że to stomatolog, np. dentysta Kraków jest w stanie określić stan zęba i potrzebę jego usunięcia. 

Jak dbać o jamę ustną po wyrwaniu ósemki?

Ekstrakcja ósemki może zakończyć się na dwa różne sposoby – założeniem szwów lub umiejscowieniem tampona, który tamuje krew. W tym pierwszym przypadku sprawa jest dosyć prosta, ponieważ szwy zabezpieczają ranę i nie musimy się martwić o utrzymanie skrzepu. Jeśli nie zostaną założone szwy, to musimy uważać na skrzep. A dokładniej żeby nie wypadł. Dlatego po skończonym zabiegu nie jedz oraz nie pij przez kilka godzin. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to zużyty tampon możesz zastąpić kawałkiem waty. 

Przez pierwsze kilka dni unikaj gorących oraz twardych posiłków. Przestaw się na zmiksowane jedzenie, soki, smoothies i lody. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośnie, co może doprowadzić do nadmiernego krwawienia. W odwrotny sposób działa zimno, dlatego po usunięciu ósemek możesz bez wyrzutów jeść duże ilości lodów. 

Z czego jeszcze warto zrezygnować? Przede wszystkim z papierosów i alkoholu, które nie przyczyniają się do szybszego gojenia rany. Pamiętaj by po każdym posiłku delikatnie płukać usta specjalnym płynem lub wodą z sodą oczyszczoną. Po 12 godzinach od zabiegu możesz już także umyć zęby. Tę czynność również wykonuj po każdym posiłku.