Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego, potocznie znane jako ucho z klejem, jest chorobą ucha środkowego, dotykającą głównie dzieci do 10 roku życia. Schorzenie to jest szczególnie częste u chłopców rasy białej, natomiast pod względem wieku najczęściej występuje pomiędzy piątym a siódmym rokiem życia. Przyjmuje się szacunkowo, że mniej więcej 30% ludzi przechodzi tę chorobę we wczesnym dzieciństwie. Do czynników podwyższonego ryzyka należą wszelkiego rodzaju zwyrodnienia twarzoczaszki z rozszczepieniem podniebienia na czele.

Wysiękowe zapalenie ucha objawia się głównie niedosłuchem, dyskomfortem, uczuciem przelewania się w uchu, czy też jego zatkania. Ponadto częste są także dekoncentracja i rozdrażnienie. U dzieci w wieku szkolnym kombinacja powyższych czynników może prowadzić do pośrednich symptomów w postaci osłabienia wyników w szkole oraz relacji z rówieśnikami. U dzieci w wieku niemowlęcym i po-niemowlęcym przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha może prowadzić do zaburzeń w rozwoju mowy i ogólnego opóźnienia rozwoju, gdyż bodźce słuchowe mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka na tym etapie życia.

Przyczyną bezpośrednią wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest gromadzenie się płynu wysiękowego wewnątrz jamy ucha środkowego. Dziać się tak może z kilku przyczyn. Zalicza się do nich m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia równowagi hormonalnej oraz różnego rodzaju alergie. Najczęstszą jednak przyczyną jest niedrożność trąbki słuchowej. Może do niej dochodzić na skutek przerostu migdałka gardłowego, polipów jamy nosowo-gardłowej, skrzywienia przegrody nosowej czy guzów okolic nosa i gardła, a także zatkanie trąbki słuchowej w wyniku reakcji alergicznej.

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha powinno odbywać się pod nadzorem laryngologa. Często choroba ustępuje samoczynnie. W innych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne – leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a także zmniejszające obrzęk. Do bardziej specjalistycznych metod leczenia wysiękowego zapalenia ucha można zaliczyć przedmuchiwania trąbek słuchowych czy drenaż błony bębenkowej.