Skład zdrowia, czyli droga do długiego życia.

Skład zdrowia, czyli droga do długiego życia.

Składając sobie życzenia urodzinowe, często jako główną wartość wymieniamy zdrowie. Jest on jednak pojęciem bardzo ogólnym i dla każdego oznaczać może coś innego. Ogólnie przyjmuje się, iż zdrowie to stan ogólnego dobrobytu, kiedy ciało i umysł podlegają prawidłowemu funkcjonowaniu i działają w symbiozie. Głównym celem każdego człowieka jest więc utrzymanie tej równowagi przez możliwie jak najdłuższy okres życia. Jak więc prawidłowo zadbać o siebie uwzględniając zarówno aspekt fizyczny, jak i społeczny oraz psychiczny?

Aktywność fizyczna

Badania dowodzą, iż sport to zdrowie. Każda forma ruchu, która sprawia przyjemność, nie tylko usprawnia cały układ immunologiczny, wzmacnia wydolność i wytrzymałość mięśni. To również doskonała forma oczyszczenia z negatywnych emocji, napięć i frustracji. WHO zaleca, aby aktywność fizyczna dorosłej osoby oscylowała w okolicach od 150 do 300 minut tygodniowo. Nie muszą to być wymagające treningi na siłowni. Ruch ma sprawiać radość, dlatego należy wybrać taką formę, która nie kojarzy się z przykrą koniecznością.

Sen

Odpowiednia ilość snu w ciągu doby pozwala utrzymać homeostazę organizmu. Za optymalną ilość snu podaje się 7-8 godzin. Ma on duże znaczenie przede wszystkim dla funkcjonowania pamięci i mózgu. Odpowiednia higiena nocna wspomaga konstruktywne myślenie, wydajność i efektywność pracy za dnia. Udowodnione jest, że wystarczy jedna nieprzespana noc, aby upośledzić zdolności psychofizyczne. Natomiast regularne niedosypianie niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dieta

Uleganie modom i szybko zmieniającym się dietom eliminacyjnym jest najgorszym rozwiązaniem. Nie należy doprowadzać organizmu do jakichkolwiek niedoborów, gdyż mogą nieść one nieodwracalne w gospodarce hormonalnej przemiany. Dla zdrowia warto skupić się na diecie wysokoodżywczej, bogatej we wszystkie makro i mikroelementy. Odpowiednie odżywianie wpływa pozytywnie nie tylko na wnętrze organizmu, ale i urodę. Piękna skóra, lśniące włosy i energia to tylko kilka z zalet zbilansowanej diety. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Czas: dla siebie i innych

W utrzymaniu zdrowia niezbędne jest zrozumienie własnych potrzeb. Samoakceptacja to proces, nad którym trzeba stale pracować. Ważne jest, aby polubić siebie zarówno wewnętrznie, jako osobę pełną charakteru, ale i zewnętrznie. Wysoka i adekwatna samoocena są punktem wyjścia do konstruktywnego kontaktu z otoczeniem. Przyjaciele stymulują dobre samopoczucie, pozytywnie oddziałują na poczucie bezpieczeństwa, stanowią oparcie w trudnych momentach.

Dbanie o własne zdrowie, ciało i duszę wiąże się z konsekwentną pracą nad sobą i swoim otoczeniem. Korzyści, które przynosi, są jednak współmierne do podejmowanych wysiłków. Pamiętajmy więc, że dobre życie to zdrowe życie.