W jaki sposób implanty dentystyczne mogą poprawić zdrowie jamy ustnej?

W jaki sposób implanty dentystyczne mogą poprawić zdrowie jamy ustnej?

Po usunięciu jednego lub więcej zębów pacjent staje przed decyzją, która opcja wymiany będzie najkorzystniejsza w jego sytuacji. Oprócz protez lub mostów dentystycznych, implanty dentystyczne są doskonałym zamiennikiem z wielu powodów. Jeśli myślisz o zakupie implantów i zastanawiasz się, jak wypadają one w porównaniu z innymi opcjami, rozważ pięć korzyści związanych z utrzymaniem najlepszego zdrowia jamy ustnej dzięki implantom dentystycznym.
Implanty dentystyczne zapewniają lepszy komfort i funkcjonalność
Implanty dentystyczne mają być trwałym rozwiązaniem dla pacjentów z brakami zębowymi. W przeciwieństwie do tego protezy są zaprojektowane tak, aby pasowały do dziąseł i były regularnie usuwane i wymieniane. Nawet przy doskonałym dopasowaniu i zastosowaniu odpowiedniego rodzaju kleju, aby zmniejszyć tarcie i utrzymać płytki protezy na miejscu, częstym problemem jest podrażnienie.
Po zainstalowaniu implanty dentystyczne działają tak samo jak naturalne zęby, ponieważ sztuczny tytanowy korzeń jest wszczepiany w kość szczęki, ostatecznie ulegając stopieniu. Ta procedura zapewnia trwałą kotwicę dla zęba zastępczego, która prawdopodobnie przetrwa resztę życia. Rezultatem jest bardziej naturalne uczucie podczas żucia lub mówienia bez bólu spowodowanego tarciem lub podrażnieniem.
Te same cechy, które pozwalają implantom zapewnić wyższy poziom komfortu, pozwalają również cieszyć się zwiększoną funkcjonalnością. Ponieważ implanty dentystyczne są osadzone w gniazdach, nie będą się przesuwać ani przesuwać. Ułatwia to gryzienie, przeżuwanie jedzenia i wyraźne mówienie bez obawy o poślizg lub inne problemy, które mogą być problemem w przypadku innych opcji wymiany.
Implanty dentystyczne nie wymagają specjalnej konserwacji
Trwałość implantów dentystycznych ma duże znaczenie w codziennej higienie jamy ustnej . Ponieważ implanty dentystyczne są zespolone z kością szczęki i pozostają na swoim miejscu, ich pielęgnacja jest bardzo podobna do pielęgnacji naturalnych zębów. Nadal będziesz regularnie myć zęby i używać płynu do płukania ust, kiedy tylko zechcesz. Jednak nie będziesz musiał uczyć się nowych technik czyszczenia ani dodawać dodatkowych kroków do swojej rutyny, co pozwoli Ci łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej. Regularne usuwanie płytki nazębnej i bakterii z jamy ustnej skutkuje znacznie lepszym zdrowiem jamy ustnej.
Nici dentystyczne to coś, o czym warto porozmawiać ze swoim dentystą.
Implanty dentystyczne zachowują gęstość kości
Po usunięciu zęba pozostaje pusty zębodół i kość. Część kości, która otaczała ten ząb, zacznie się degenerować i osłabiać z czasem, jeśli nie ma tam nic, co mogłoby go podtrzymywać. Ostatecznie kość szczęki zmniejszy się i straci ogólną gęstość, co może prowadzić do całej masy problemów. Aby zapobiec degradacji kości, można zastosować implanty dentystyczne, aby wzmocnić ten obszar i uzupełnić brakujący ząb.
Jest to ważne, ponieważ utrata gęstości kości szczęki przekłada się na zwiększone ryzyko złamania. Będziesz musiał być bardziej ostrożny, jeśli chodzi o unikanie bezpośrednich uderzeń w dolną część twarzy i spożywanie niektórych rodzajów chrupkich lub twardych pokarmów. Bez implantu dentystycznego istnieje również ryzyko, że inne zęby będą się przesuwać i źle wyrównać. Może to wpłynąć na wszystko, od sposobu żucia po kształt i kontur twarzy. Dzięki implantom dentystycznym unikniesz utraty gęstości kości i przesunięcia innych zębów, ponieważ implant wypełnia pusty zębodół i łączy się trwale z kością szczęki.
Zmniejszanie ryzyka chorób zębów i dziąseł
Pomyśl przez chwilę, co może się stać z naturalnymi zębami otaczającymi pusty zębodół, z którego usunięto ząb. Więcej tych zębów jest narażonych na działanie bakterii, które mogą prowadzić do próchnicy. W tym samym czasie gniazdo mogłoby zapewnić jeszcze jeden punkt wejścia bakterii do tkanki dziąseł. Rezultatem może być stan zapalny tkanki i choroba dziąseł, która jest dość bolesna, a także szkodliwa dla zdrowia jamy ustnej.
Mosty i protezy dentystyczne często stanowią trudniej dostępne miejsca dla rozwoju bakterii. W rzeczywistości protezy mogą nawet powodować podrażnienia i pęknięcia skóry, które mogą stworzyć pożywkę dla bakterii i infekcji, jeśli nie zostaną odpowiednio wyczyszczone. Jednak po całkowitym wygojeniu implantu pusty zębodół nie jest już odsłonięty, a zęby i obszary między zębami można łatwo wyczyścić.
Pewność siebie i zdrowie jamy ustnej
Istnieje wyraźny związek między pewnością siebie a praktyką dobrej higieny jamy ustnej. Kiedy ktoś czuje się zdrowy i pewny swojego wyglądu, jest bardziej skłonny do poważniejszego traktowania dbania o siebie. Jeśli chodzi o estetykę, implanty dentystyczne zapewniają bardziej naturalny i komfortowy wygląd osobom z brakami zębowymi. Jest to często znaczący impuls dla pacjentów, którzy są zawstydzeni swoim uśmiechem z powodu braku zęba przez jakiś czas.
W efekcie praktykowanie dokładnej higieny jamy ustnej staje się priorytetem dla wielu pacjentów, którzy otrzymują drugą szansę na piękny i kompletny uśmiech. Implanty dentystyczne dają taką możliwość, a jednocześnie pozwalają ludziom jeść i mówić pewniej.
Pośrednio implanty dentystyczne pomagają również poprawić zdolność organizmu do wchłaniania witamin i minerałów. To dlatego, że dzięki implantom możesz wydajniej żuć. Twoje ciało jest w stanie rozkładać żywność i zbierać te składniki odżywcze. Tak jak te składniki odżywcze przynoszą korzyści innym obszarom ciała, pomagają również w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o wymianie zębów naturalnych porozmawiaj ze stomatologiem o tym, czego możesz się spodziewać po zabiegu wszczepienia implantu i przekonaj się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Jak w przypadku każdego zabiegu dentystycznego, sukces może zależeć od kilku czynników, które Ty i Twój dentysta musicie wziąć pod uwagę. Jeśli implanty dentystyczne wydają się idealnym rozwiązaniem, zdrowie jamy ustnej skorzysta również w sposób, którego nie oferują inne zamienniki.