Wirus zapalenia wątroby typu A

Wirus zapalenia wątroby typu A

Nie ma specyficznego leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A. Rekonwalescencja następuje powoli, może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Terapia ma na celu zapewnienie komfortu i odpowiedniej równowagi żywieniowej, w tym wymiany płynów, które zostały utracone w wyniku wymiotów i biegunki. Leczenie koncentruje się raczej na pokonywaniu objawów choroby. Na przykład, w czasie choroby:

– możesz spodziewać się zmęczenia większego niż zwykle. Wiele osób zmagających się z WZW typu A skarży się właśnie na utratę energii, przez co odczuwają trudność z wykonywaniem najprostszych prac domowych. Ten stan może trwać nawet kilka tygodni, dlatego staraj się jak najwięcej odpoczywać.

– dużą uciążliwością są także nudności i wymioty, które skutecznie utrudniają proces jedzenia. Warto więc zamiast 3 dużych posiłków, spożywać je częściej i w mniejszych ilościach. Co ważne, przy problemach z jedzeniem należy zdecydować się na posiłki wysokokaloryczne, żeby zbalansować straty kalorii. Dlatego właśnie w czasie choroby wybieraj np. sok owocowy lub mleko, a nie wodę.

– przede wszystkim daj odpocząć swojej wątrobie. Z pewnością będzie ona miała problemy z przetworzeniem leków i alkoholu. Przejrzyj swoje leki razem z lekarzem. Może on na pewien czas zalecić Ci odłożenie niektórych leków dla dobra Twojej wątroby. Jeżeli dostrzeżesz symptomy zakażenia wątroby, odstaw alkohol.

Również w przypadku ostrego zapalenia wątroby typu B nie stosuje się specyficznego leczenia. Opieka skierowana jest raczej na utrzymaniu komfortu oraz odpowiedniej równowagi żywieniowej. Ważna jest wymiana płynów, które zostały utracone w wyniku wymiotów i biegunki.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B w niektórych przypadkach może być leczone lekami, w tym interferonem i środkami przeciwwirusowymi. Kuracja jest jednak niezwykle kosztowna i nie jest dostępna dla większości osób mieszkających w krajach rozwijających się.

Rak wątroby, do którego często prowadzi HBV jest niemal zawsze śmiertelny i często rozwija się u osób w wieku, kiedy są one najbardziej aktywne. W krajach rozwijających się, większość ludzi chorych na raka wątroby umiera w ciągu kilku miesięcy od postawienia diagnozy. Z kolei na obszarach o wysokim dochodzie, operacja oraz chemioterapia mogą przedłużyć życie chorego nawet o kilka lat.

Osoby, które w wyniku HBV zachorowały na marskość wątroby zwykle otrzymują przeszczepy tego organu. Niestety w takich przypadkach istnieje ryzyko nie przyjęcia się przeszczepu, które jest stosunkowo wysokie.