Papiloty – sposób na loki lub fale. Jak je uzyskać?

Papiloty – sposób na loki lub fale. Jak je uzyskać?

Kobiece loki są obecne w kulturze europejskiej od setek lat, z różnym nasileniem. Chyba najbardziej pożądane były w okresie romantyzmu, gdy każda młoda kobieta z towarzystwa musiała posiadać fryzurę, dzieloną równo na dwie strony, a każda z nich zamieniała się w drobne, spiralne loczki. Jednak do czasu wynalezienia elektryczności i pauperyzacji zawodu fryzjera, a właściwie fryzjerki, tego rodzaju fryzura była trudna do osiągnięcia.

Papiloty – sposób na loki lub fale

W odległej przeszłości loki i fale na głowach młodych kobiet wykonywano za pomocą….żelazka, i to żelazka z duszą. To rodzaj historycznego prawie już żelazka, które ustawiało się we wnętrzu kominka lub na płycie pieca. Do zrobienia loków niezbędna była druga osoba, która pewną ręką skręcała na gorąco loki. Sposób ten był niezwykle trwały, fryzura trzymała się nawet kilka dni, a utrwalano ją naturalnym białkiem. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo praca z żelazkiem była niebezpieczna i jak łatwo można było pozbawić się całkowicie włosów.

technika papiloty

Technika loczkowania włosów

Loczkowanie włosów można dziś wykonać na wiele sposobów, za pomocą tylko rąk, klipsów, papilotów, lokówek  i lokówki, a nawet prostownicy. Techniki fryzjerskie, szczególnie te owiane tajemnicą, mnożą sposoby tworzenia starannych loczków.

Pierwszą i podstawową techniką, dzisiaj stosowaną jest loczkowanie, które polega na nawijaniu pasm włosów wokół palca a następnie umocowaniu powstałych zawijasów specjalnymi klipsami. W przedniej części głowy, włosy nawija się rzędami od linii przedziałka w przeciwnych kierunkach. Pierwszy rząd w prawo, drugi w lewo i tak dalej. Na szczycie głowy oraz w jej tylnej części loki nawija się ukośnie, łącząc pierwszy rząd od prawej strony głowy z rzędem trzecim lewej strony głowy, a następnie czynności wykonuje się na przemian: 2z4, 3,5…. Na koniec włosy należy wysuszyć oraz wyszczotkować, w ten sposób powstają wspaniałe, miękkie kaskady fal.

Kolejną z technik fryzjerskich jest fryzura stworzona poprzez loczki płaskie. Technika ta stosowana jest u kobiet posiadających włosy o dużej objętości, tak by powstałe loki mocno odbijały od skóry. Lok płaski uzyskuje się oddzielając pasma włosów, następnie kosmyk należy dokładnie wyczesać, owinąć wokół palca od końcówek po nasadę i delikatnie zsunąć pasemko, układając je całkowicie płasko, na koniec pasemko mocuje się klipsem.

Trzecia technika loczkowania umożliwia otrzymanie loczków spiralnych, a’la gwiazda Hollywood. Metodę tę stosuje się przy modelowaniu fryzury, której loki przylegają do skóry głowy. Objętość fryzury widoczna jest na 2/3 długości włosów. Dzięki tej metodzie uzyskuje się loki o ładnym, a przede wszystkim naturalnym skręcie. Lok spiralny wykonuje się trochę podobnie do poprzednich wersji. Pasmo włosów oddziela się od reszty i starannie wyczesuje, następnie należy owinąć go wokół palca od nasady po sam koniec, następnie zsuwa się je i układa  płasko, mocując klipsem.

Do wykonania loczkowania potrzebne są specjalne klipsy, nie mogą one jednak dociskać do skóry wszystkich włosów w loczku. Mógłby łatwo pojawić się odcisk na włosach samego klipsa. Aby uzyskać loczki, włosy można nawinąć na wałki, które wykorzystuje się najczęściej, gdy fryzurę trzeba wykonać z włosów długich albo naturalnie kręconych. Trzeba jednak pamiętać, że średnica wałka bardzo mocno wpływa na puszystość fryzury oraz wielkość i charakter powstałych loków. Dlatego wałki, papiloty, klipsy zawsze trzeba dobierać do zamierzonego efektu pracy fryzjerskiej.

Loki można również wykonać za pomocą lokówki ustawionej w pionie. W takiej pozycji nawija się pasma włosów, tak by pasmo przechodziło przez wnętrze lokówki, następnie lokówkę należy delikatnie wysunąć ze splotu. Pozostaje przepiękny korkociąg, który można rozczesać i otrzymać spadające fale lub zachować loczki, roztrzepując je tylko delikatnie.

Jak wykonać loczkowanie w domu?

Powyższe techniki stosuje się najczęściej w salonie fryzjerskim. Amatorom trudno byłoby starannie wykonać wszystkie loczki na głowie, tak by ostatecznie utworzyły one spójną, efektowną fryzurę. Jednak ponieważ potrzeba jest matką wynalazków, już dawno kobiety opracowały domowe sposoby na uzyskanie trwałych i eleganckich loczków, nieodbiegających wyglądem od tych profesjonalnie loczkowanych.

Pierwsze domowe papiloty robiło się z…gazety i najprawdopodobniej ta technika również została zapoczątkowana w salonie fryzjerskim. Moda na fale, rozczesane loczki, pojawiła się w okresie międzywojennym. Cena usługi fryzjerskiej sprawiła, że aby być modną, należało być jednocześnie samodzielną. Umożliwiła to właśnie gazeta. Z niej wycinało się długie, o szerokości kilku centymetrów paski, które następnie należało zwinąć wzdłuż krótkiego boku. Na powstałe zawiniątko nawijało się niewielkie pasma włosów. W zależności od gęstości pasma powstawały albo gęste, ścisłe loczki, albo tylko gęste fale. Gdy pojawiał się problem w dostępie do gazet, papilotami stawał się papier toaletowy. Jednak wyższość gazety była tu zdecydowana, w papier gazetowy nie wsiąkała tak intensywnie wilgoć z włosów, jak działo się to w przypadku papieru toaletowego, który mógł rozejść się w palcach od nadmiaru wody.

papiloty z pianki

Papiloty z bawełny, gąbki lub pianki

Aby ustrzec się problemów z rozmoczonym papierem we włosach, papiloty wykonywano również z bawełnianych koszulek. Wystarczyło pociąć starą bluzeczkę bawełnianą na paski, zwinąć je i nawinąć na nie cienkie pasma włosów. Potem należało je wysuszyć i delikatnie rozwinąć.

W latach 80.XXw. w całej Europie i nie tylko, zapanowała moda na mokrą Włoszkę. A to oznaczało niesłychany popyt na papiloty bardziej profesjonalne, wykonane np. z gąbki lub pianki. Te produkty nie tylko były wygodniejsze w użyciu, trwalsze bo wielorazowego użytku, ale też podnosiły komfort spania. Miękkie gąbki i wałeczki umożliwiały zasypianie. Tajemnicą tej fryzury jest bowiem trwałość. By mokra Włoszka sprawdziła się jako codzienna fryzura, powinna zostać “przespana” a nie wysuszona suszarką. Nocna ilość godzin zdecydowanie podnosiła trwałość fryzury. Dlatego miękkie i sprężyste akcesoria do włosów sprawiły, że modna fryzura tak szybko się rozprzestrzeniła.

Papiloty trwałe bo silikonowe

Jeszcze innym rodzajem są papiloty silikonowe, długie, plastyczne wałeczki, które można dowolnie skręcać. Są znacznie bardziej trwałe od poprzednich, dlatego jednorazowy zakup pozwala na ich eksploatację przez wiele następnych lat. Papiloty silikonowe są cięższe, dlatego zaleca się je do stosowania do włosów grubych i długich. Niestety też spanie z papilotami na głowie jest bardzo mało komfortowe, chociaż nie niemożliwe.

Wybór papilotów jest sprawą indywidualną i najczęściej każda kobieta dokonuje zakupów metodą prób i błędów, aż trafi na optymalnie dobrane do swoich włosów i oczekiwanego efektu.

Nie trzeba chodzić do fryzjera, by mieć piękne loki

Loczkowana fryzura, loki a’la Hollywood, spływające kaskadą fale, delikatny skręt na całej długości włosów, wszystkie te  fryzury uzyskano za pomocą papilotów. Ich użycie nie tylko tworzy fryzurę plastyczną, ale przede wszystkim trwałą. Papiloty utrwalają bardzo mocno loki i powodują, że fryzura w pełnej krasie utrzymuje się przez całą noc zabawy i jeszcze dłużej. Dlatego jeżeli naprawdę zależy nam na uzyskaniu pełnej fryzury, która nie zmieni swojego wyglądu i formy przez długie godziny, warto użyć papilotów.

Jak przygotować loczkowaną fryzurę w domu?

To bardzo łatwe. należy postępować całkowicie rutynowo. Najpierw umyć włosy, następnie nałożyć na nie swoją stałą odżywkę do spłukiwania lub taką, którą się nie spłukuje a następnie warto, chociaż nie jest to konieczne, zastosować piankę lub żel w sprayu do włosów. Produkt ten utrwali loki jeszcze na etapie suszenia włosów i nada trwałość fryzurze.

Następnie należy nawinąć pasma włosów na papiloty. Trzeba jednak pamiętać, że im cieńsze pasma nawijamy na papiloty tym ich skręt będzie ciaśniejszy a loków na głowie więcej. Jeżeli fryzura ma przypominać morskie fale, wystarczy zaledwie kilka pasm nawiniętych na kilka papilotów.

Włosy powinny wyschnąć same, bez użycia suszarki. Gdy są już całkowicie suche można zdjąć delikatnie papiloty. Dalej można postępować w różny sposób, ułożyć fryzurę wyłącznie palcami lub włosy rozczesać.