Badania w ciąży – jakie powinno się wykonać?

Badania w ciąży – jakie powinno się wykonać?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Jednak nierzadko wiąże się także ze stresem, czy z maleństwem wszystko jest w porządku. Informacji o prawidłowym rozwoju dziecka dostarczają badania w ciąży. I choć lista jest długa, to dzięki nim będziemy dokładnie wiedzieć, co się dzieje z ciążą w danym okresie. Jakie badania w ciąży powinno się wykonać? Zobacz, jakie badania będą Cię czekać w ciągu najbliższych miesięcy.

Kalendarz ciąży krok po kroku

Ciąża u kobiety trwa około 40 tygodni. Jednak pierwsze tygodnie nie są oczywiste. Testy ciążowe w pierwszej fazie mogą wyjść fałszywie negatywne. Z tego względu ciąże najlepiej jest potwierdzić u lekarza na podstawie badań krwi (beta hCG). Są one najbardziej miarodajne. Jeśli lekarz potwierdzi Twoje podejrzenia i okaże się, że jesteś w ciąży, to od razu zostanie założona Ci karta ciąży, w której będą wpisywane wyniki wszystkich wykonywanych na przestrzeni 9 miesięcy badań.

To właśnie w tym momencie rozpoczyna się Twoja przygoda z badaniami w ciąży. Pierwszym krokiem po potwierdzeniu ciąży, jest wywiad medyczny. To podstawa działania każdego lekarza. Do 10. tygodnia ciąży powinno wykonać się także pierwsze badania ogólne, w tym badanie ginekologiczne i badanie piersi. Lekarz dokonuje również pomiaru masy ciała, wzrostu oraz ciśnienia krwi. Tutaj warto zaznaczyć, że pomiary ciśnienia oraz masy będą już powtarzane na każdej następnej wizycie. Dzięki temu kontrolowany jest nie tylko stan rozwijającego się w brzuchu dziecka, ale także matki. Kalendarz ciąży – jakie badania czekają Cię w kolejnych miesiącach?

Badania w ciąży od początku do końca

Pierwsze tygodnie ciąży są kluczowe. Do 10. tygodnia powinnaś wykonać cytologię, jeśli poprzednie wyniki mają więcej niż pół roku. Ponadto zostanie ustalona grupa krwi Twoja oraz płodu. W ten sposób określa się, czy nie zachodzi konflikt serologiczny. W pierwszych tygodniach przeprowadza się także badania tarczycy oraz nosicielstwa na wirusy takie jak HIV i HCV.

W pierwszych tygodniach ciąży możesz zostać także skierowana na pierwsze badanie USG sondą dopochwową, chociaż te badania nie są obowiązkowe. Na pierwszej konsultacji położniczej otrzymasz kalendarz badań w ciąży, dzięki temu będziesz wiedzieć, co Cię czeka dalej. A my już możemy Ci to przybliżyć.

W następnych tygodniach, między 11. a 14., najważniejszym badaniem będzie USG. Tym razem wykonuje się je przezbrzusznie i już nie możemy pominąć tego etapu. Bardzo ważne jest także badanie moczu, ciśnienia oraz pomiar masy ciała. Na tym etapie dokonuje się również przesiewowego testu prenatalnego PAPP-A. Na przełomie 15-20 tygodnia powtarza się wcześniejsze badania. Należy również wykonać badania w kierunku toksoplazmozy. Pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży wykonuje się badania w kierunku tarczycy. Wczesne wykrycie zmian jest kluczowe dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Bardzo ważnym etapem jest okres między 27. a 32 tygodniem ciąży. W tym czasie będziesz musiała wykonać morfologię krwi, powtórzyć badanie moczu oraz przeciwciał odpornościowych i przejść badanie położnicze wewnętrzne. W ostatnich tygodniach tak naprawdę powtarza się wcześniejsze badania. Dostarczają one bieżące informacje o zdrowiu matki oraz dziecka.

USG w ciąży – kiedy się wykonuje?

Jak już wiemy, pierwsze obowiązkowe USG w ciąży wykonuje się między 11. a 14. tygodniem. Potocznie badanie to nazywa się ‘USG genetycznym’. Jest to bardzo ważny etap dla rodziców, gdyż po raz pierwszy mogą zobaczyć swoje dziecko. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to USG powinno być wykonane co najmniej 3 razy. Kolejne między 18. a 22. tygodniem ciąży, następne w okresie pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży i to najczęściej jest już ostatnie.

Dowiedziałaś się o ciąży? Sprawdź, jak przebiega tydzień po tygodniu w Kalendarzu Ciąży.