Jak mądrze dbać o włosy, aby były piękne, miękkie i lśniące?

Jak mądrze dbać o włosy, aby były piękne, miękkie i lśniące?

Włosy to część naszego ciała, którą dość często pomijamy podczas domowego SPA. Niestety, ich pielęgnacja kończy się z reguły na użyciu szamponu, odżywki, a także ich późniejszego rozczesania. Nieco rzadziej – bo raz na kilka tygodni – odwiedzamy fryzjera, u którego odświeżamy kolor i podcinamy końcówki.

Prawidłowe dbanie o włosy nie ogranicza się jednak wyłącznie do tych czynności. Trzeba dodatkowo skupić się na ich odbudowie, nawilżeniu i uzupełnieniu diety o witaminy, które sprawiają, że włosy stają się mocniejsze, zdrowsze i bardziej błyszczące.

Kosmetyki dostosowane do typu włosów

Tak, włosy – podobnie jak nasza cera – także mają swoje typy, które potrzebują szczególnej pielęgnacji. Nie bez powodu poszczególne linie kosmetyczne tworzą produkty przeznaczone dla włosów cienkich, osłabionych, potrzebujących regeneracji, koloryzowanych, czy przetłuszczających się itd. Wybór odpowiedniego preparatu – nie tylko szamponu, ale też odżywki, maski do włosów, olejku, a nawet szczotki do włosów wpływa na ich kondycję.

Włosy potrzebują cennych i naturalnych składników odżywczych. Zbyt wiele sztucznych i chemicznych związków, zamiast naprawiać może przyczyniać się do pogorszenia ich kondycji. Warto wybierać kosmetyki, których skład zawiera naturalne składniki – takie jak np. pobudzająca kofeina, regenerujący olejek rycynowy, czy nawilżający jedwab. Preparaty z takimi cennymi składnikami można znaleźć m.in. na https://esensja.shop/ i to w bardzo atrakcyjnych cenach. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, warto w pierwszej kolejności ocenić typ włosów i dopiero wtedy dopasować odpowiedni kosmetyk.

Określanie typu włosów, czyli ich porowatość

Określenie typu włosów wiąże się ich porowatością. Co zatem rozumie się przez porowatość?

Porowatość włosów to inaczej naturalny stopień rozchylenia łusek włosa. Możemy ją podzielić na trzy stopnie: niską, średnią i wysoką. Im jest ona większa, tym nasze włosy potrzebują bardziej kompleksowej pielęgnacji. Niedobory można uzupełnić tylko dzięki dobrze dobranym kosmetykom, które wydobędą z włosów naturalny blask.

Aby określić stopień porowatości włosów, nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych badań u specjalisty. Wystarczy nam do tego szklanka wody i oczywiście nasz włos. Włos należy umieścić w wodzie i obserwować to, co się z nim dzieje. Im będzie on bardziej tonął, tym porowatość naszych włosów jest większa. Jeśli spadnie on całkowicie na dno, to jest to jasny sygnał, że jego łuski są bardzo rozchylone, przez co szybko chłoną wodę. Aby je naprawić, potrzebujemy kosmetyków z wysokimi właściwościami nawilżającymi, które jednocześnie pozwolą nam zatrzymać w nich niezbędną dla nich wodę.