Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Do sprawnego funkcjonowania naszego organizmu oraz odpowiedniej pracy poszczególnych narządów konieczne jest regularne uzupełnianie niezbędnych minerałów, witamin, pierwiastków oraz makro i mikroskładników. Zapewnić powinna je przede wszystkim zbilansowana dieta, jednak często nasz jadłospis nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jaką rolę w takim przypadku odgrywa suplementacja oraz dlaczego i kiedy warto ją stosować?

Suplementacja diety – czym jest?

Suplementacja to nic innego jak uzupełnienie naszej diety w najpotrzebniejsze witaminy i substancje odżywcze. Są one niezbędne do zachowania dobrej kondycji organizmu i regulowania procesów życiowych. Nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje konkretnych składników oraz związków tj. białka, tłuszczów, witamin, pierwiastków i minerałów. Suplementy diety to skoncentrowane źródło tych substancji dostępnych w postaci tabletek, płynów lub proszków. Przyjmuje się, iż stanowią one uzupełnienie codziennego jadłospisu o niedostarczone do organizmu mikroelementy i składniki.

Suplementacja diety – komu i kiedy zaleca się jej stosowanie?

Wraz z pożywieniem powinniśmy dostarczyć do naszego organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy. Jeżeli jednak często zdarza nam się rezygnować ze zdrowych posiłków na rzecz fast foodów lub przetworzonych produktów, wielce prawdopodobne jest, iż w naszym organizmie dojdzie do niedoborów poszczególnych substancji. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie najpotrzebniejszych składników w formie suplementów.

Po suplementy diety często sięgają także osoby zapracowane, zestresowane oraz odczuwające zmęczenie i osłabienie. Często w natłoku obowiązków zapominamy o pełnowartościowej diecie, a nadmiar wykonywanych zadań dodatkowo potęguje uczucie znużenia oraz braku sił. Suplementacja odpowiednich substancji może zatem pomóc w zredukowaniu takich dolegliwości oraz korzystnie wpłynąć na jakość życia.

Osoby, których praca wiąże się z intensywnym wysiłkiem fizycznym, szczególnie w czasie upałów, lub często uprawiają sport również powinny zadbać o uzupełnienie utraconych elektrolitów. Poszczególne suplementy mają za zadanie dostarczyć organizmowi pierwiastków tj. potasu, sodu, wapnia oraz magnezu, które regulują procesy gospodarki wodno-elektrolitowej i zapobiegają zaburzeniom jonowym.

Suplementacja diety – dlaczego warto?

Bardzo często zdarza się, iż nasza dieta nie jest w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Skutkiem długotrwałego braku istotnych substancji są niedobory. Te z kolei często wiążą się z osłabieniem organizmu i spadkiem koncentracji, a także z różnego rodzaju schorzeniami np.: anemią, osteoporozą, miażdżycą czy depresją. Ponadto często obserwuje się także pogorszoną kondycję skóry, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci. Warto zatem suplementować odpowiednie witaminy i składniki odżywcze, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych niedoborów w naszym organizmie.