Zioła dobre na najczęstsze dolegliwości

Zioła dobre na najczęstsze dolegliwości

Chcesz uporać się z problemami trawiennymi domowymi sposobami? Miej pod ręką susz mięty, rumianku, kopru włoskiego i zieloną herbatę. Rośliny te pomogą w zwalczeniu niemal wszystkich niedyspozycji układu pokarmowego.

Przesadziłeś z jedzeniem albo zjadłeś coś nieświeżego i teraz męczą Cię dolegliwości trawienne?
Z jakiegoś powodu nagle zaczął boleć Cię brzuch? Gdzie szukać pomocy, gdy nie ma się zaufania do farmaceutyków?
Oczywiście – w naturze. Uporaj się z problemami układu pokarmowego i pij napary ziołowe. Oto krótki przegląd roślin przydatnych w popularnych dolegliwościach okolicy brzucha.

Ból wątroby

Tak naprawdę boli nie ona, lecz uciskana przez nią błona surowicza – otoczka naszego największego organu (sama wątroba nie jest unerwiona). W takich przypadkach ulgę przyniosą napary z rumianku, szałwii, tymianku, kopru włoskiego, dziurawca, melisy, pokrzywy albo borówki czernicy. Te zioła można bez problemu nabyć w sklepie spożywczym.

Wymienione rośliny rozkurczają drogi żółciowe, co ułatwia przepływ żółci. Poza tym działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Przyspieszają usuwanie szkodliwych związków i ochraniają komórki naszej wewnętrznej fabryki.

Na przyszłość zaopatrzmy się w ziarna ostropestu plamistego. Zawarta w nim sylimaryna wykazuje największą skuteczność w problemach wątrobowych – ziele może być używane profilaktycznie i leczniczo.

Niestrawność

Zestaw ratunkowy obejmuje: miętę, rumianek, koper włoski, zieloną i czerwoną herbatę. Do tego wysoka temperatura herbatek pobudzi produkcję soków żołądkowych i przyspieszy rozpad tłuszczów.

Warto przyzwyczaić się do posiłków przyprawianych tymiankiem, majerankiem, kminkiem, oregano albo jałowcem.Rozkurczają one przewody żółciowe, wzmagają wydzielanie soków żołądkowych i przyspieszają rozkład jedzenia. Pyszne i zdrowe!

Uczucie pełności

Poradzisz sobie z nim delektując się naparem z szałwii, dziurawca albo zielonej herbaty. Dzięki takiemu napojowi mięśnie gładkie przewodu pokarmowego rozluźnią się, co rozszerzy drogi żółciowe i tym samym ułatwi przepływ wydzieliny tak ważnej w procesie trawienia.

Wzdęcia

Co może wydawać się dziwne, rzadko bywają schorzeniem samym w sobie. Są zwykle objawem dolegliwości jakiegoś narządu jamy brzusznej. Mogą świadczyć np. o nietolerancji jakiejś substancji, zaburzeniach wchłaniania jelitowego, zespole jelita drażliwego, zaparciach, stanie zapalnym jelita.

Jak zmniejszyć ilość gazów? Pij napary z kminku i kopru włoskiego. Możesz też zjeść łyżeczkę tego pierwszego i popić wodą. Wywary złagodzą ból brzucha i ułatwią eliminację gazów.

Zaparcia

Nieregularne i bolesne wypróżnienie nie pojawia się nagle i znikąd. Zwykle jest efektem błędów żywieniowych. Zatwardzenia pozbędziemy się, zwiększając ilość błonnika i płynów w diecie. Pomoże też sport, redukcja stresu i odstawienie produktów spowalniających pracę jelit.

Z ziół poleca się: drapacza lekarskiego, lubczyk, kozłka lekarskiego, tatarak, kruszynę pospolitą, tarninę, dymnicę pospolitą.

Mdłości

Ustąpią dzięki mięcie i rumiankowi. Zioła te hamują odruch wymiotny, usprawniają trawienie, a do tego mają przeciwzapalny i żółciopędny charakter.

Biegunka

Złagodzimy ją naparem z borówki czernicy, który należy pić trzy razy dziennie. Spróbujmy także masażu okolic pępka – kołowe ruchy dłonią wykonujmy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Warto mieć domową zielną apteczkę. Naturalnie skuteczne sposoby na nieprzyjemne dolegliwości.