Zdrowa dieta, czyli jaka?

Zdrowa dieta, czyli jaka?

W ostatnich latach często mogliśmy usłyszeć, że nastała moda na zdrowy styl życia. Jeśli faktycznie tak było i wiele osób zdecydowało się zmienić swoje nawyki pod wpływem otoczenia, z pewnością można powiedzieć, że to jeden z najlepszych trendów, jakie kiedykolwiek mieliśmy okazję zaobserwować. Zdrowa dieta jest bowiem bardzo ważna. Wbrew pozorom, sprzyja ona nie tylko tym osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Przeczytaj o sposobach, dzięki którym zmienisz swój styl życia na lepszy.

Co to znaczy “być na diecie”?

Zgodnie z definicją, dieta to sposób odżywiania. Oznacza to, że chcąc nie chcąc jest ona czymś, co wpływa na twoje życie codzienne. Jesteś na diecie, niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, przytyć, zrezygnować z mięsa lub cukru, czy przebiec maraton. Tym samym nie każda dieta to zdrowa dieta.

Powody, dla których chcemy zmienić swój sposób odżywiania, mogą być bardzo różne. Częstą motywacją jest oczywiście chęć zadbania o swój wygląd – nie tylko o sylwetkę, bowiem jedzenie wpływa między innymi na kondycję naszej skóry i włosów. Żywność, którą wybieramy, uzależniamy jednak także od osobistych preferencji, światopoglądu, przewlekłych chorób czy nietolerancji. 

Zdrowa dieta – jak ją utrzymać?

Istnieją pewne zasady zdrowej diety, które uznaje się za uniwersalne. Wbrew pozorom, nie ma ich jednak wiele. Twój sposób odżywiania musi być bowiem dostosowany do twojego organizmu. Próbując go zbilansować, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki jak stan zdrowia, płeć, zapotrzebowanie energetyczne i wykonywany zawód. Coś, co służy twojej koleżance, może się okazać szkodliwe lub niemożliwe do wykonania w twoim przypadku.

Jeśli chodzi o powszechne zalecenia dotyczące zdrowej diety, które sprawdzą się niemal u każdej osoby, możemy wymienić:

  • unikanie przetworzonej żywności i cukru,
  • picie czystej wody (minimum 2 litry dziennie),
  • regularne spożywanie posiłków (pamiętaj jednak, że chodzi tutaj stricte o zachowanie planu dnia – nasze organizmy bardzo lubią rutynę; liczba i dokładne pory posiłków będą natomiast uzależnione między innymi od pracy, którą wykonujesz i twojego stanu zdrowia), 
  • higienę jedzenia (nie spiesz się, przeżuwaj dokładnie każdy kęs, nie głódź się),
  • dbanie o to, aby na twoim talerzu znalazły się źródła białka, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i minerałów.

Pamiętaj: zdrowa dieta to taka, która sprawi, że poczujesz się lepiej. Szczegółowe zalecenia mogą różnić się chociażby w zależności od wieku i płci. Dlatego, wbrew pozorom, powinna być dobrana bardzo indywidualnie. Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę ze zmianą diety na lepsze, wspomóż się dostępnymi artykułami blogowymi, wynikami badań i książkami kucharskimi. Zajrzyj na stronę Casada Beauty – informacje dostępne na blogu przydadzą się zwłaszcza kobietom, które chcą zadbać o swój wygląd.