Które mydło z olejkiem będzie najlepsze do codziennego użytku?

Które mydło z olejkiem będzie najlepsze do codziennego użytku?

Produkty, jakich używamy do mycia ciała to podstawowy element higieny każdego z nas. Dbać o naszą skórę możemy na najróżniejsze sposoby – poprzez używanie płynów do kąpieli, peelingów, balsamów, kremów i olejków. Najbardziej podstawowym produktem używanym do mycia i pielęgnacji ciała jest jednak dobrze znane każdemu mydło. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym przychodzi nam wybrać jeden z jego różnych rodzajów. Jakie mydło wybrać? Ciekawym i trafnym wyborem może być mydło z olejkami.

Zwykłe mydła a mydła z olejkami

Jaka jest różnica między zwykłymi mydłami a mydłami z olejkami? Zacznijmy od tego, jak w ogóle działa mydło: nasza skóra produkuje łój, aby się nawilżać i nie wysychać. Brzmi bardzo funkcjonalnie i tak właśnie jest, ale ten rodzaj nawilżania ma też swoje wady – do warstwy łoju bardzo łatwo przywiera brud, pył i różne mikroorganizmy takie jak bakterie czy wirusy. Mydło ma nam pomóc pozbyć się tej zabrudzonej warstwy łoju. Dlaczego sama woda sobie z tym nie poradzi? Łój to nic innego jak tłuszcz, który niestety nie rozpuszcza się w wodzie. Po to właśnie jest nam mydło. Produkuje się je z tłuszczu zwierzęcego lub roślinnego, który rozpuszcza łój i daje zmyć się wraz z nim wodą. Co więc wyróżnia mydła z olejkami od zwykłych mydeł? Oleje dodane do mydła mają dodatkowe pozytywne działania służące zdrowiu naszej skóry.

Mydła z olejkami – szeroki wybór

W ofertach sklepów sprzedających mydła z olejkami znajdziemy wiele rodzajów takich produktów. Różnią się one przede wszystkim tym, jakie olejki znajdziemy w składzie mydła. Najpopularniejszymi olejami dodawanymi do mydeł są m.in. oleje lawendowe, olej kokosowy, olej rycynowy, olej z migdałów, olej laurowy, olej z wiesiołka i olej z czarnuszki, olejek z werbeny czy olejki eteryczne. Różnice występują jednak również w innych aspektach, jak np. forma, w której występuje mydło.

Mydła z olejami możemy spotkać zarówno w formie płynnej, jak i w kostce. Mydło w kostce wystarcza na dłużej niż mydło w płynie. Ma też znacznie dłuższą datę ważności i łatwiej zabrać je ze sobą w podróż. Mydło w płynie jest natomiast bardziej higieniczne od mydła w kostce, jest również szybkie i wygodne w użyciu. Do ich wad należą jednak problematyczne składy, które nierzadko mogą zawierać parabeny, sztuczne barwniki itp. Nie należy też zapominać o ważnym aspekcie, który stanowczo stawia mydła w  kostce nad mydłami w płynie: mydła w kostce najczęściej nie są pakowane w plastik tak jak mydła w płynie.

Mydło z olejkami – zastosowanie w życiu codziennym

Do czego stosuje się mydła z olejkami? Głównie by poradzić sobie z problematycznymi, wrażliwymi i alergicznymi typami skóry, ale również, by udoskonalić swoją codzienną pielęgnację i lepiej dbać o swoje ciało. Jakie działania mają poszczególne oleje? Mają one działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Olejek lawendowy, oprócz pięknego zapachu i nawilżenia skóry, przynosi ulgę po ugryzieniach przez insekty. Podobne działanie ma olej laurowy; antyseptyczne właściwości w obu tych olejach pomagają w radzeniu sobie z tłustą i problematyczną cerą. Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne wykazuje również olej rycynowy, który wyróżnia jednak powinowactwo do keratyny, która korzystnie wpływa przede wszystkim na trwałość włosów i paznokci. Odwrotne działanie ma natomiast olej z wiesiołka, który dobrze sprawdza się przy skórze suchej – nawilża ją i odżywia, w czym pomagają zawarte w nim witaminy A i E.

Kolejnym popularnym przy wyrobie kosmetyków olejem jest olej z czarnuszki, idealny dla skóry wrażliwej i alergicznej. Świetnie sprawdza się przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, infekcjach skórnych czy trądziku. Oprócz tego, zawarte w niektórych mydłach olejki eteryczne odprężają i relaksują, świetnie sprawdzą się jako pachnący dodatek do kąpieli.