Z czego znany jest Kalisz?

Z czego znany jest Kalisz?

Kalisz to miasto na prawach powiatu należące do województwa wielkopolskiego. Populacja miasta sięga blisko 100 tysięcy mieszkańców. Początki miasta sięgają VI wieku, gdy funkcjonowała tutaj osada, ale później powstał gród na Zawodziu datowany na lata 850-860. Prawa miejskie Kalisz otrzymał przed rokiem 1268. Aby poznać aktualne wiadomości Kalisz warto zobaczyć co ma do zaoferowania strona internetowa portalkalisz.pl na której znaleźć można użyteczne informacje dla mieszkańców. Z czego znany jest Kalisz i co z punktu widzenia mieszkańca i turysty warto odwiedzić i zobaczyć?

​Filharmonia Kaliska

Założona w 1974 roku samorządowa instytucja kultury. Jest to jedna z dwóch filharmonii znajdujących się w województwie wielkopolskim. Odbywają się tutaj między innymi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Perkusyjnej oraz Letni Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski.

​Główny Rynek w Kaliszu

Rynek w Kaliszu wzbudza zachwyt swoim pięknem podkreślonym przez bujną roślinność oraz znajdujące się tutaj liczne kamienice, a także górujący nad okolicą Ratusz Miejski. Z wieży ratusza, na wysokości 50 metrów, można podziwiać panoramę całego miasta. Nieopodal rynku, niedaleko zabytkowego mostu kamiennego znajduje się ławeczka-pomnik przedstawiająca słynnego kaliskiego podróżnika, który badał Afrykę. Postać Stefana Szolca-Rogozińskiego w formie ciekawie wyglądającego pomnika została odsłonięta w roku 2017.

​Park Miejski

Osoby zainteresowane pięknem przyrody powinny koniecznie zobaczyć Park Miejski w Kaliszu. Jest to najstarszy park w całej Polsce – został założony już w roku 1798 i zajmuje ponad 24 hektary. W XIX wieku został uznany za najpiękniejszy polski ogród publiczny. Poruszając się alejkami parku można podziwiać wiele ukrytych tutaj rzeźb i ciekawych drzew oraz odpocząć na znajdujących się licznych ławeczkach.

​Kaliski Gród Piastów

Ten powstały w 2007 roku rezerwat archeologiczny jest szczególnie wart zobaczenia ze względu na długą historię samego miasta – zwiedzając Gród Piastów można cofnąć się do czasów przodków i zobaczyć rekonstrukcję funkcjonującej tu niegdyś osady. Ten charakterystyczny gród obronny został zbudowany w lewobrzeżnej dzielnicy Kielc – Zawodzie. Na obszarze grodu można podziwiać kilka ciekawych budowli mieszkalnych, a także fragment dawnych umocnień obronnych, a zwiedzając poszczególne zabudowania można przekonać się na własne oczy w jaki sposób żyli niegdyś mieszkańcy tego obszaru. W rezerwacie jest prowadzony również chów zwierząt gospodarskich, można również zapoznać się z bliska ze średniowiecznym sposobem uprawy roli.