Astygmatyzm często spotykaną wadą wzroku

Astygmatyzm często spotykaną wadą wzroku

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka i nie ma nic gorszego, jak utrata tego zmysłu. Nawet zaburzenie w widzeniu jest przykre i nastręcza wielu niedogodności, a całkowita utrata możliwości widzenia paraliżuje całe dotychczasowe życie i sprawia, że trzeba uczyć się wielu umiejętności od nowa, aby móc funkcjonować. Na szczęście istnieją liczne i skuteczne metody leczenia tego narządu ale mimo zaawansowanej techniki w leczeniu chorób oczu nie wszystkie przypadki nadają się do wyleczenia.

Wady wzroku
Ludzie posiadają różne wady wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, ślepotę barw, zaćmę, jaskrę, zez, albo astygmatyzm. Zadaniem zdrowego narządu wzroku jest dawanie dobrego widzenia, rozróżnianie światła od ciemności, rozróżnianie barw, oceniane odległości obiektów od oczu. Dobre widzenie umożliwiają fotoreceptory, które są zlokalizowane w wyspecjalizowanych narządach oka. Usprawniają one percepcję oraz chronią oczy. Takimi narządami są powieki, rzęsy, brwi i narząd wytwarzający łzy.

Wada wzroku zwana astygmatyzmem

Najczęstszą wadą wzroku jest astygmatyzm. Jest to wada dziedziczna, na której powstanie nikt i nic nie ma wpływu. Istnieje kilka rodzajów tej wady, jak astygmatyzm krótkowzroczny, astygmatyzm złożony krótkowzroczny, astygmatyzm nadwzroczny, astygmatyzm złożony nadwzroczny i astygmatyzm mieszany.
Astygmatyzm może wywoływać ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie oczu, a zwłaszcza niedowidzenie. I dlatego konieczna jest wizyta u okulisty, bo wada ta bardzo przeszkadza w życiu.
Na czym polega astygmatyzm?
Astygmatyzm polega na tym, że układ optyczny oka nie może prawidłowo skupić promieni światła na siatkówce. I promienie świetlne załamują się w dwóch różnych płaszczyznach. Daje to nieostrość widzenia, falowanie obrazu, krzywienie i niedokładny kontrast. Jest to bardzo uciążliwe dla osoby posiadającej taką wadę, gdyż ma ona zaburzenie poczucia przestrzeni, nie widzi dobrze i na dodatek linie falują, co może zaburzać pracę błędnika. Dolegliwości takie w dużym stopniu zaburzają codzienne funkcjonowanie i męczą posiadacza takiej wady wzroku.
Jakie są powody astygmatyzmu?
Najczęstszym powodem tej dolegliwości jest wadliwie zbudowana rogówka oka lub soczewka oka. Astygmatyzm rogówkowy obejmuje około 98 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Polega on na nieprawidłowym kształcie rogówki. W lżejszych przypadkach leczenie astygmatyzmu polega na noszeniu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Natomiast trudniejsze przypadki leczone są chirurgicznie. Istnieje kilka chirurgicznych metod leczenia tej wady przy pomocy lasera i skalpela.

Dlaczego musimy mrugać oczami?
Wzrok musi być systematycznie nawilżany i oczyszczany, w tym celu odbywa się mruganie. Niemożliwe jest zaprzestanie tej czynności, bo wówczas dochodzi do suchości i pieczenia oczu.
Człowiek od piętnastego roku życia mruga od 15 do 20 razy na minutę. Natomiast dzieci nowo narodzone do szóstego miesiąca życia mrugają tylko od 1 do 4 razy na minutę. Po tych miesiącach zwiększa się liczba mrugnięć na minutę i ostateczny najwyższy pułap osiągany jest w wieku piętnastu lat.