Pięć ziół, które musisz posiadać w swojej domowej apteczce

Pięć ziół, które musisz posiadać w swojej domowej apteczce

“Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził” Tym cytatem pozwoliłem sobie rozpocząć temat. Zioła. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją i że są niemal wszędzie. Oczywiście mieszkańcy miast mogą mieć obiekcje co do ich wszechobecności, co jest zresztą oczywiste. No ale, skoro nie możemy sami ich zerwać, to wystarczy podejść do apteki albo, co jest lepszym rozwiązaniem prosto do sklepu zielarskiego dla pewności, że otrzymamy dokładnie to co jest nam potrzebne bez ryzyka, że apteka nie jest zaopatrzona w potrzebny dla nas produkt. Dodam, że wielu z czytających ten artykuł pomyśli, że piszę o chwastach a nie o ziołach. Dziwne? Ani trochę. Jak kosimy trawę w grodzie czy na obrzeżach naszej działki, to nie założę się, że nikt nie zwraca uwagi na to co w trawie (piszczy?) rośnie.
Ciężko precyzyjnie pisać o zbawiennych dla naszego organizmu korzyściach płynących z regularnego stosowani ziół, gdyż zakres działań nawet jednej rośliny jest bardzo duży. Jeden gatunek w zależności od sposobu przyjmowania (nalewka, maść, olej, herbata, wywar, odwar) potrafi przynieść nam ulgę w wielu schorzeniach. Poniżej przedstawiam pięć najbardziej znanych i powszechnych ziół oraz odniosę się ogólnie do zastosowań.
1. Jemioła pospolita: stosujemy po udarze z objawami paraliżu, korzystnie wpływa na działanie trzustki, zaleca się picie herbatki w celu pozbycia się objawów cukrzycy
2. Babka lancetowata: razem z przytulią lub łodygami i liśćmi nagietka, robimy papkę którą przykładamy na chore węzły chłonne.
3. Skrzyp polny: stosowany w rzadkiej chorobie krwi zwanej hemofilią, zaćmie i jaskrze, stwardnieniu rozsianym i podobnie jak pierwsza pozycja po udarze z objawami paraliżu.
4. Mniszek pospolity zwany lekarskim: i ta rośli również jak, znowu jemioła, pomaga w problemach związanych z cukrzycą szybko obniżając poziom cukru. Terapia mniszkiem połączonym z innymi ziołami takimi jak krwawnik, pokrzywa i babka przynoszą rezultaty z leczeniu raka żołądka.
5. Pokrzywa zwyczajna: na porost włosów, przy schorzeniach piersi, tarczycy, schorzeniach podbrzusza (jajników i macicy)
Jak widać, to tylko pięć przykładów dużo więcej zastosowań. Świat zielarstwa jest fascynujący, ciężko tak po prostu przyjąć sobie do wiadomości, że “od dziś zaczynam terapie ziołową”. Przygotowanie zioła do użycia wymaga tego aby poświęcić czas. Łatwiej pójść do apteki, to prawda, ale pamiętaj, jeżeli medycyna konwencjonalna zawodzi, to nie czekaj, szanuj swoje zdrowie, pędź do sklepu zielarskiego i ciesz się zdrowiem, bo tego ci drogi czytelniku życzę.