Wirus jako jeden z istotnych mechanizmów natury

Wirus jako jeden z istotnych mechanizmów natury

Często mamy do czynienia z różnymi chorobami, które mają związek z infekcjami wirusowymi. Wirusy mogą stać się bronią biologiczną i przyczynić się do śmierci setek tysięcy ludzi. Na przykład wirus AIDS rozwinął się na całej planecie, a wirus Ebola może zabić całe afrykańskie wioski.
Jednak część naukowców twierdzi, że wirusy są jednym z ważnych czynników ewolucji. Jak to się mogło stać, że wróg ludzkości stał się z jednym z istotnych mechanizmów natury?
Infekcja wirusowa dotyczy nie tylko ludzi, ale też zwierząt, roślin. grzybów, bakterii, a nawet innych wirusów. Zakłada się, że na pewnym etapie ewolucji wirusy oddzieliły się od form komórkowych i nadal równolegle ewoluowały. Żaden wirus nie może rozmnażać się poza komórką gospodarza. Stanowi on niekomórkową formę życia, która zawiera DNA / RNA i niektóre białka, które chronią informację genetyczną i są niezbędne w pierwszych stadiach rozwoju komórkowego. W komórce wirus musi namnażać się tak wydajnie, jak to możliwe, przy użyciu enzymów komórkowych.
Ponadto bardzo często cząsteczki wirusa, które powstają w komórce, mogą go zabić podczas uwalniania do przestrzeni międzykomórkowej. Ale zabicie domu nie jest zbyt opłacalne. Dlatego większość wirusów ma własnego żywiciela, na przykład ludzki wirus opryszczki, który od dawna atakuje ludzkość. Takie wirusy przystosowały się do swoich gospodarzy i nie wyrządzają im znaczących szkód. Około 95% światowej populacji ma wirusa opryszczki, ale nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla ludzkości.
Co więcej, niektórzy naukowcy twierdzą, że gdybyśmy pozbyli się naszych “zwykłych” wirusów, to być może ich miejsce zajęłyby nowe, bardziej agresywne patogeny. Jest to pierwszy czynnik we wspólnej ewolucji wirusów i form komórkowych (w tym ludzi). Nowy wirus zaraża osoby z populacji, które nie mogą sobie z nim poradzić i umierają lub chorują. A ci, którzy w jakiś sposób mogą walczyć z tą chorobą, nadal żyją, rodzą uodpornione dzieci i przekazują im informacje genetyczne.
Wirus może również mutować. Oznacza to, że te szczepy, które były agresywne i zabiły swoich właścicieli, nie mają możliwości rozmnażania, a te, które są mniej agresywne, pozwalają swoim właścicielom żyć, a co za tym idzie, z powodzeniem się rozmnażać.
Dlatego szczególnie groźne są dla nas te wirusy, których właścicielami nie jesteśmy osobiście, lecz wirusy zwierzęce (nie są jeszcze znane przypadki zakażenia człowieka rośliną czy wirusem bakteryjnym). Ten sam wirus HIV “migrował” do nas z małp, które są na niego odporne i nie cierpią na żadne choroby związane z AIDS. Naukowcy sugerują, że już w niedługim czasie HIV nie będzie stanowił zagrożenia dla ludzi.
W zależności od tego, jak wirus koduje informację genetyczną i cykl życiowy, może rozmnażać się na bardzo różne sposoby. Jednym z najbardziej interesujących sposobów jest rozmnażanie retrowirusów. Są to wirusy zawierające RNA, które, gdy znajdą się w komórce, syntetyzują DNA z tego RNA, a DNA jest integrowany z genomem gospodarza i z niego, wraz z użytecznymi białkami, komórka syntetyzuje białka wirusowe. Jeśli taki wirus zostanie osadzony w komórkach rozrodczych, bardzo łatwo będzie przenosił się w sposób pionowy, czyli z rodzica na dziecko. Dziecko przekaże je swoim dzieciom i tak dalej.