Jakie badania profilaktyczne wykonać?

Jakie badania profilaktyczne wykonać?

Warunkiem sukcesu w walce z wieloma chorobami jest szybkie ich rozpoznanie. W tym celu należy obserwować swoje ciało, a także systematycznie wykonywać badania profilaktyczne. W przypadku wystąpienia niepokojącego dla nas objawu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Młodzi też muszą się badać

Choroby dotykają ludzi w każdym wieku. Nawet młode i w pełni sił osoby są narażone na rozwój nowotworu. Dlatego też osoby w wieku 20-30 lat również powinny okresowo wykonywać badania profilaktyczne. Najbardziej znanym, podstawowym i jednocześnie bardzo ważnym badaniem jest morfologia krwi, OB, pomiar stężenia glukozy oraz badanie moczu. Badania te należy wykonywać raz do roku. Raz na 3 lata należy wykonać pomiar elektrolitów we krwi. Kontrola radiologiczna również jest istotna. Raz na 5 lat należy wykonać RTG klatki piersiowej. Pilnować tego powinny szczególnie osoby palące. USG jamy brzusznej należy wykonywać co 3-5 lat.

Jeżeli posiadasz liczne znamiona na skórze, należy regularnie badać się u dermatologa lub onkologa. Ma to na celu wykluczenie ewentualnego rozwoju raka skóry – czerniaka.

Badania dla mężczyzn i kobiet

Niektóre badania są specyficzne dla kobiet i mężczyzn i opierają nie na badaniu ich narządów rozrodczych. Kobiety raz do roku powinny udać się na wizytę do ginekologa w celu wykonania cytologii. Z kolei raz na 2 lata należy wykonać przezpochwowe USG. Duże znaczenia ma również samobadanie piersi. Należy je wykonać między 6 a 9 dniem cyklu miesiączkowego. Podczas każdej wizyty u ginekologa warto jednak poprosić lekarza, aby również on wykonał badanie palpacyjne. Znaczna część guzów piersi u kobiet wykrywana jest przez ich partnerów seksualnych.

Mężczyźni raz w miesiącu powinni wykonać samobadanie jąder. Z kolei raz na 3 lata udać się na wizytę do lekarza, aby specjalista wykonał badanie w kierunku raka jąder. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Badania osób w średnim wieku

Osoby w wieku lat 40-50 raz na 5 lat powinny wykonać gastroskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu przez usta sondę w celu oceny przełyku i żołądka. Raz na 2 lata należy wykonać badania profilaktyczne u lekarza okulisty. Badanie u okulisty polega na zbadaniu dna oka, ciśnienia śródgałkowego i badaniu wzroku. Kobiety w tym wieku raz na 2 lata powinny poddać się mammografii. Mężczyźni zaś co dwa lata wykonać RTG klatki piersiowej. Po 50. roku życia cyklicznie raz na 5 lat należy wykonać kolonoskopię.

Szybkie wykrycie zmian chorobowych daje duże szanse na skuteczne leczenie. Niestety większość pacjentów trafia do gabinetów zbyt późno. Zapobiec temu mogą okresowe badania profilaktyczne, które wykonywać powinien każdy z nas.