Ochrona przeciwsłoneczna najskuteczniejszym sposobem walki ze starzeniem

Ochrona przeciwsłoneczna najskuteczniejszym sposobem walki ze starzeniem

Któż w dzisiejszych czasach nie pragnie mieć pięknej zdrowej, a nadto młodo wyglądającej cery? Kanony piękna zmieniają się z ubiegiem czasu i różnią się w zależności od zakątka świata, aczkolwiek nieskazitelna skóra stała się pożądaną wartością, zwłaszcza kobiet tego stulecia. Niejednokrotnie korzysta się z wynalazków współczesnej medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej, niemniej jednak wymagają one większej ingerencji w ludzki organizm. Po drugiej stronie stoją kremy przeciwzmarszczkowe, które tak naprawdę nie zapobiegają starzeniu się skóry, a ich mechanizm działania (w zależności od substancji czynnej) polega na uzupełnieniu wszelkich szczelin warstwy rogowej naskórka, przez co wydaje się ona wygładzona. Owszem, niektóre składniki, odpowiednio umieszczone w mikrosomach, mogą przeniknąć warstwę rogową naskórka i uzyskać swój efekt w skórze właściwej np. witamina C pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu. Najlepszym sposobem jest zatem przeciwdziałać, a nie zapobiegać. Filtry przeciwsłoneczne w dużej mierze zwalczają przyczyny starzenia się skóry.

Promieniowanie ultrafioletowe – spektrum i zakres działania
Promieniowanie ultrafioletowe ma szeroki zakres, a najbardziej znane są: UV A oraz UV B. Promieniowanie UV A występuje przez cały rok, o takim samym natężeniu i przenika przez różne powierzchnie, nawet przez szkło. Jest główną przyczyną fotostarzenia. Wnika do skóry właściwej, powodując degenerację włókien kolagenowych i elastylowych, odpowiedzialnych za sprężystość skóry. W najgorszym przypadku może powodować nowotwory skórne. Promieniowanie UV B działa na poziomie naskórka. Odpowiedzialne jest za powstanie opalenizny, ale także oparzeń słonecznych, a jego natężenie jest zależne od pory roku. Świadomość, jakie szkody może spowodować słońce pozwala na właściwe zabezpieczenie przed nim. Warto zatem stosować preparaty z filtrami przez cały rok. SPF (ang. Sun Protection Factor) określa wskaźnik ochrony przed UV B. Dodatkowo na opakowaniach kremów występują również oznaczenia PPD oraz IPD dotyczące ochrony przed UV A. Warto jednak pamiętać, że nie ma filtra chroniącego w 100 %.

Filtry przeciwsłoneczne – odpowiedź na pytania o zachowanie młodego wyglądu skóry
Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów: fizyczne (inaczej mineralne) oraz chemiczne. Jako filtry fizycznie obecnie stosowane są: tlenek cynku (Zinc Oxide) i dwutlenek tytatu (Titanium Dioxide). Tworzą one warstwę ochronną na skórze, a mechanizm ich działania polega na odbijaniu promieni słonecznych. Największa ich zaletą jest fakt, iż nie uczulają i nie podrażniają. Filtry chemiczne zaś absorbują promieniowanie i zamieniają go w ciepło. Jednak mogą one powodować alergie i podrażniać skórę wrażliwą, za to są bardziej stabilne niż filtry mineralne. Wybór rodzaju filtra zależy od preferencji.

Promieniowanie ultrafioletowe powoduje trwałe zmiany w skórze, niezależnie od pory roku. Bynajmniej stosowanie preparatów z zawartością filtrów pomaga chronić skórę przed jego degeneracyjnym wpływem. Starzenie się będzie wolniej następować w wyniku stosowania prawidłowej pielęgnacji. Jednakże należy pamiętać, by uzupełniać kilka razu dziennie warstwę kremu.