Cukrzyca typu 1 – zarys choroby

Cukrzyca typu 1 – zarys choroby

Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Nasza trzustka nie jest w stanie produkować odpowiedniego poziomu hormonu insuliny, przez co występuje hiperglikemia. Co jest przyczyną choroby i jak sobie z nią radzić? Przyjrzyjmy się jej z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Przyczyny 

Przed cukrzycą typu 1 nie będziemy w stanie się uchronić. Przyczyną jest błędne działanie układu immunologicznego. Jedyne na co mamy wpływ, to przebieg choroby i jej leczenie.  Układ immunologiczny zamiast chronić nasz organizm, daje sygnał do działania przeciwko zdrowym komórkom trzustki, przez co te ulegają zniszczeniu. Właśnie dlatego nasz organ produkuje śladowe ilości insuliny, co niesie za sobą konsekwencje dla całego organizmu.

Skłonności do cukrzycy dziedziczymy w genach. Co więcej, ryzyko wystąpienia zwiększa poród po 40 roku życia, czynniki stresogenne czy niedobór witaminy D.

Objawy cukrzycy 1 typu

Kiedy możemy zorientować się, że w naszym organizmie toczymy walkę przeciwko samemu sobie? Widoczne objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się bardzo późno, dopiero wtedy, gdy zniszczeniu uległo aż 90% komórek trzustki. Objawy najczęściej pojawiają się między 10 a 12 rokiem życia, następnej między 16 a 19 r.ż. Istnieje również odmiana cukrzycy LADA, której objawy zauważyć można nawet po 40r.ż,  jednak cukrzyca typu 1 to głównie choroba wieku młodzieżowego.

Leczenie 

Przy pierwszych oznakach występowania cukrzycy typu 1 natychmiast powinno odbyć się konsultację u specjalisty. Brak reakcji lub nieodpowiednie leczenie może mieć fatalne konsekwencji zdrowotne. Leczenie polega przede wszystkim na częstej kontroli stężenia glukozy we krwi i utrzymywanie go w ogólnie przyjętych normach.  Koniecznym jest podawanie insuliny, ponieważ organizm chorej osoby nie jest w stanie sam wyprodukować jej odpowiedniej ilości. Należy także stosować odpowiednio dobraną dietę o niskim indeksie glikemicznym.

Cukrzyca typu 1 to niestety nieuleczalna choroba. Jednak przyjmowanie odpowiednich dawek insuliny, jak również trzymanie odpowiedniej diety, pozwala na normalne funkcjonowanie.