Soczewki kontaktowe w życiu codziennym.

Soczewki kontaktowe w życiu codziennym.

Kiedy oczy proszą o pomoc.
Długa praca przed ekranem komputera, nocne przeglądanie wiadomości i nowinek ze świata z telefonem w dłoni, wieczorny relaks z serialem przed telewizorem, to czynności, które charakteryzują dzisiejsze społeczeństwo. Nie trudno spotkać na ulicy przechodnia wpatrzonego w urządzenie komórkowe, a przesyłanie e-maili nigdy nie było prostsze jak dzisiaj. Można to przecież zrobić nawet z autobusowego siedzenia. Dzisiejsza technologia daje nam możliwość porozumiewania się w szybki i łatwy sposób, jednak czy odbywa się to bez udziału w nasze zdrowie?
Utrzymując swój życiowy tryb na ekranie monitora, telefonu lub telewizora najszybciej zaczynają buntować się oczy.
Wzrok bardzo szybko daje znać o sobie piekącymi oczami, zaczerwienieniem, łzawieniem, a nawet bólem i zawrotami głowy. O ile możemy próbować ratować sytuację kroplami nawilżającymi zakupionymi w aptece, tak sprawa zaczyna komplikować się, gdy obraz zaczyna stawać się zamglony, zamazany, łapiemy się na tym, że odruchowo mrużymy oczy będąc zmuszonym do przeczytania tekstu. Wtedy następuje wizyta u okulisty, skąd wychodzimy z zaleceniem noszenia okularów, gdyż wada wzroku tego wymaga.

Nie chcę nosić okularów!
Choć korekcja wzroku jest konieczna nie tylko dla ułatwienia życia codziennego, ale też w celu zminimalizowania ryzyka pogorszenia obecnie występującej wady wzroku, nie każdy godzi się z faktem noszenia okularów, szczególnie jeśli całe dotychczasowe życie radził sobie bez nich. Na szczęście w ostatnich latach nauka posunęła się do przodu na tyle, by zaoferować nam szkła kontaktowe. Doskonale sprawdzą się one, jeśli okulary mogą stać się przeszkodą w życiu codziennym lub pracy, są bowiem zawody, których wykonywanie zmusza do noszenia okularów ochronnych, a założenie tej ochrony na okulary korekcyjne może być kłopotliwe.

Czy soczewki kontaktowe może nosić każdy?
Obecnie na rynku jest duży wybór soczewek kontaktowych dostosowanych do wielu wad wzroku, istnieją jednak pewne przeciwwskazania dotyczące ich noszenia. Są to między innymi alergie, ciężki zespół suchego oka, stany zapalne oczu lub okolic oka, zakażenia bakteryjne oczu lub powiek. O możliwości noszenia szkieł kontaktowych powinien zatem zadecydować okulista, który wykluczy przeciwwskazania, zatem nie zalecany jest zakup tego typu korekcji samodzielnie.

Boję się włożyć soczewkę do oka,
Te zdanie jest najczęściej wypowiadanym przez pacjentów w gabinecie okulistycznym na wieść o tym, że mogą nosić soczewki. Jednak trudność w zakładaniu soczewek może pojawiać się przez pierwszy tydzień prób, w trakcie którego zapoznaje się z kształtem i fakturą soczewki, uczy się odpowiedniego jej chwytu.
Aplikacja soczewki nie jest bolesną czynnością, natomiast pierwsze próby mogą być niekomfortowe. Po kilku dniach prób i błędów włożenie lub wyciągnięcie szkła kontaktowego będzie zajmowało niewiele czasu, a dojście do perfekcji pozwoli nam na wykonanie owej czynności w kilkanaście sekund.

Soczewki dzienne, miesięczne, kwartalne. Jakiego dokonać wyboru?
Bez względu na rodzaj soczewek, zalecana jest codzienna ich higiena i pozostawienie szkieł kontaktowych na noc w specjalnie dostosowanym dla nich płynie do dezynfekcji. Różnica polega głównie na stopniu nawilżenia soczewki, tak też soczewka jednodniowa będzie wymagała zmiany na nową już po jednym dniu, kiedy wysokie nawilżenie soczewek kwartalnych pozwoli na używanie jej przez kwartał przy codziennej dezynfekcji.
Wybór należy dostosować indywidualnie do swojego trybu życia lub też poznać wymagania swoich oczu w praktyce. Jeśli prowadzimy nieregularny tryb życia nie mając pewności czy dzisiejszy wieczór spędzimy w domowej sypialni czy w hotelowym pokoju bo nieplanowanej konferencji, warto zaopatrzyć się w soczewki jednodniowe. Wystarczy wyrzucić zużyte soczewki wieczorem, a rano zaaplikować nowe, by nie martwić się codziennie o posiadanie przy sobie buteleczki z płynem do dezynfekcji. Soczewki jednodniowe mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem dla pracowników miejsc zakurzonych, budowlanych, gdzie narażenie na zanieczyszczenia oczu jest wysokie.

Plusy, plusiki. Czy są minusy dla soczewek kontaktowych?
Zarówno jak noszenie okularów korekcyjnych może sprawiać czasami kłopot, tak szkła kontaktowe również mogą przysporzyć nam pewne niewygody.. Zabrudzone okulary można w szybki sposób przetrzeć, natomiast wyciągnięcie soczewki w jakimkolwiek miejscu i warunkach absolutnie nie wchodzi w grę. Ważna jest bowiem higiena oka, które przyjmując na siebie brudną soczewkę może zareagować silnym zakażeniem. Tak też warto mieć przy sobie małą butelkę płynu do dezynfekcji soczewek na wypadek dostania się do oka jakiegokolwiek zanieczyszczenia i umożliwienia oczyszczenia brudnej soczewki.
Wielogodzinne noszenie soczewki w oku może być również przyczyną zespołu suchego oka, dlatego okuliści radzą, by używać soczewek na zmianę z okularami.
Szkła kontaktowe nie lubią suchych, klimatyzowanych pomieszczeń, dlatego oczy mogą (choć nie muszą!) zareagować pieczeniem i zaczerwienieniem w centrach handlowych, kinie, lokalach biurowych. Jednak nie każde oko okaże taką reakcję, nie wszyscy skarżą się na dolegliwości oczu w pomieszczeniach, stąd też wniosek, że warto dać soczewkom kontaktowym szansę.