Korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

Korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej są naprawdę zróżnicowane. W tym artykule wymieniono niektóre z kluczowych korzyści, jakie uzyskujesz podczas regularnych ćwiczeń.
Regularna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na poprawę zdrowia.
Kiedy słyszymy o aktywności fizycznej, najczęściej myślimy o ludziach żyjących w ruchu i zdobywających poważne osiągnięcia sportowe, takich jak kulturyści czy maratończycy. Chociaż ci ludzie robią niesamowite rzeczy i zawsze warto dążyć do celów, które osiągają, nie musisz tak dużo ćwiczyć, aby doświadczyć korzyści płynących z aktywności fizycznej.
Jeśli nie jesteś aktywny fizycznie, dodanie zaledwie kilku minut aktywności fizycznej każdego dnia przyniesie Ci niesamowite korzyści. Oczywiście, kiedy regularna aktywność fizyczna stanie się częścią twojego życia i stopniowo ją zwiększasz, ilość i jakość odczuwanych korzyści ulegnie poprawie. Zanim rozpoczniesz jakikolwiek program ćwiczeń, sprawdź, w jakiej formie jest twój organizm i jakie masz możliwości. Wykonaj badania krwi i skonsultuj się z lekarzem.
Co zyskujesz, kiedy regularnie ćwiczysz?
1. Kontrola / utrata wagi
Zarządzanie wagą można porównać do księgowości. Zamiast jednak zarządzać pieniędzmi, zarządzasz kaloriami. Chodzi o zrównoważenie tego, jakie przychody i wydatki kaloryczne ma twój organizm. Zasada jest prosta: przybierasz na wadze, gdy spożywasz więcej kalorii niż spalasz, i tracisz na wadze, gdy spalasz więcej kalorii niż spożywasz. Dlatego logiczne jest, że jeśli chcesz schudnąć, musisz dostosować bilans kalorii, aby spalone kalorie przeważały nad spożytymi kaloriami.
Możesz to zrobić na kilka sposobów:
-Zwiększ liczbę spalanych kalorii
– Zmniejsz liczbę spożywanych kalorii
– Zrób to i to
Najzdrowsze podejście ma tendencję do łączenia zarówno zmniejszenia spożycia kalorii, jak i zwiększenia zużycia kalorii. Przy takim podejściu niewielki wzrost regularnej aktywności fizycznej może przynieść wspaniałe rezultaty.
Na przykład wiemy, że aby schudnąć, musisz spalić o 3500 kalorii więcej tygodniowo niż konsumujesz. Ale to może brzmieć zniechęcająco. Znacznie łatwiej będzie ci to kontrolować, gdy podzielisz je na 500 kalorii dziennie. Spożywaj 250 mniej kalorii i spalaj 250 kalorii więcej każdego dnia, a w ciągu tygodnia stracisz pół kilograma wagi. Aby spalić 250 kalorii dziennie, musisz spalić ponad 10 dodatkowych kalorii na godzinę. Teraz w ogóle nie brzmi to przerażająco.
2. Poprawa układu sercowo-naczyniowego
Choroby serca i udar są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie. Wykazano, że regularna aktywność fizyczna poprawia funkcjonalność serca i płuc człowieka. W niektórych krajach zaleca się wykonywanie co najmniej 30 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń dziennie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko obu chorób. Tylko 30-minutowy spacer każdego dnia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, zwiększając w ten sposób jakość i żywotność. I jest to naprawdę duża nagroda w zamian za bardzo mały wysiłek.
3. Zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2
Te same 30 minut ćwiczeń dziennie zmniejsza również ryzyko cukrzycy typu 2. Jeśli masz nadwagę, niski poziom cholesterolu HDL lub wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom trójglicerydów i cukru we krwi, jesteś narażony na większe ryzyko. Regularna aktywność fizyczna pomoże przywrócić normalny poziom istniejących nieprawidłowości.
4. Zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje raka
Badania wykazały, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka okrężnicy u mężczyzn i kobiet oraz ryzyko raka piersi u kobiet. Obecnie istnieją dowody na to, że regularna aktywność fizyczna może również zmniejszać ryzyko raka trzonu macicy i płuc. A jeśli już chorowałeś na nowotwór lub jakąkolwiek poważną chorobę, ćwiczenia mogą pomóc poprawić twój stan.
5. Wzmocnienie kości i mięśni
6. Z wiekiem zaczynamy tracić gęstość kości, co może powodować osteoporozę, przez co nawet zwykły upadek może łatwo doprowadzić do złamań kości. Ćwiczenia aerobowe i wzmacnianie mięśni pomagają utrzymać mocne kości i oraz spowalniają utratę gęstości kości.
Wraz z wiekiem mamy więcej problemów zdrowotnych, ale w dużej mierze to od nas zależy, jak silny i odporny na choroby i urazy, będzie nasz organizm.
7. Poprawa zdrowia psychicznego i nastroju
Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci zachować czujność i ostrość umysłu. Twój mózg będzie działał lepiej. Ćwiczenia mogą również pomóc w zapobieganiu depresji. Kiedy ćwiczymy, w mózgu uwalniane są endorfiny, dzięki czemu czujemy się dobrze.
Jeśli chcesz doświadczyć więcej energii i pozytywnego myślenia , podejmij wyzwanie i zacznij się ruszać. Badania wykazały, że 30 do 60 minut dziennie ćwiczeń aerobowych i treningu siłowego 3-5 razy w tygodniu jest optymalne dla uzyskania maksymalnej sprawności psychologicznej. Jeśli wydaje Ci się, że to przekracza twoje możliwości, to pamiętaj, że nawet niewielka aktywność fizyczna ma zalety.
Zwiększając obciążenia i ilość wykonywanych ćwiczeń, poczujesz się szczęśliwszy i pewniejszy siebie, a w rezultacie będziesz bardziej zmotywowany do znalezienia czasu na dodatkowe ćwiczenia.
8. Wzrost produktywności
To jeden z paradoksów życia – zwiększenie aktywności fizycznej w rzeczywistości podnosi poziom energii. Możesz pomyśleć, że regularna aktywność fizyczna pozbawi Cię energii, ale się mylisz. Gdy stajesz się bardziej aktywny fizycznie, stajesz się odporny fizycznie, psychicznie i emocjonalnie oraz silniejszy. Pozwala to rozwiązywać bardziej złożone problemy i poprawiać swoją sytuację życiową.
9. Zwiększone szanse na dłuższe życie
Badania wykazały, że osoby, które angażują się w aktywność fizyczną 7 godzin w tygodniu, czyli 30 minut dziennie, zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób serca lub raka o 40%.
To prawda, że zdrowy styl życia nie zawsze przekłada się na długie i pozbawione chorób życie. Przynosi on jednak poczucie dobrego wykorzystania czasu i satysfakcji wynikającej z dbania o siebie.
Regularna aktywność fizyczna poprawi również Twoje życie zawodowe , odczujesz mniejszy stres, zwiększysz produktywność i pewność siebie.
Nie tylko odniesiesz korzyści z regularnej aktywności fizycznej, ale Twoja rodzina, przyjaciele, współpracownicy i wszyscy, z którymi się kontaktujesz, odniosą korzyści z nowego i ulepszonego Ciebie.