Jak zwalczyć alkoholizm?

Jak zwalczyć alkoholizm?

Z problemem alkoholizmu każdego roku mierzy się wiele osób. Alkoholizm uznawany jest za chorobę społeczną, a dzieje się tak dlatego, ponieważ z problemem tym musi się zmagać nie tylko sama osoba uzależniona, ale przede wszystkim osoby z jego bliskiego otoczenia.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm uznawany jest za uzależnienie o podłożu psychologicznym. Jak wskazują badania, osoby, które charakteryzują się większą wrażliwością są o wiele bardziej narażone na popadnięcie w nałóg. Oczywiście alkoholizmu nie można mylić, gdy jesteśmy w stanie zapanować nad ilością spożywanego alkoholu, jak również, gdy nie praktykujemy takiego działania zbyt często. Wobec tego, spożywanie lampki wina do kolacji nie jest oznaką alkoholizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy pijemy w taki sposób, aby się upić i zasnąć. Niebezpiecznym zjawiskiem jest również duża częstotliwość spożywania wyrobów alkoholowych. Osoby, które są uzależnione wbrew sobie i swojemu zachowaniu uważają, iż w każdym momencie są w stanie z tym skończyć. Niestety rzeczywistość wygląda całkowicie inaczej.

W jaki sposób zwalczyć alkoholizm?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż aby zwalczyć alkoholizm potrzeba do tego szczerych chęci osoby uzależnionej, jak również odpowiedniego wsparcia osób najbliższych. Istnieje wiele metod, które pomagają w walce z nałogiem, a można do nich zaliczyć między innymi; wszywki, zamknięte ośrodki leczenia uzależnień, ale również systematyczne spotkania AA. Jak wskazują statystyki, do najefektowniejszej metody zwalczania alkoholizmu należy zaliczyć pobyt w zamkniętym ośrodku. Dzieje się tak, ponieważ osoba uzależniona może w pełni na czas leczenia odizolować się o swojego dotychczasowego otoczenia, które nie sprzyja w walce z nałogiem. Oprócz tego, w takich ośrodkach, każdy pensjonariusz ma możliwość bycia w stałym kontakcie z psychologami, a także lekarzami. Pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień charakteryzuje się też tym, że każda osoba tam przebywająca ma z góry tak rozdysponowany czas, aby nie myśleć o napiciu się. Do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień możemy zostać skierowani zarówno na zalecenie sądu, jak również prywatnie. Osób zainteresowanych przejściem kuracji przeciwalkoholowej w takich miejscach z rok na rok przybywa, ponieważ daje ona skuteczne efekty. Jeżeli chodzi o prywatny pobyt w ośrodku leczenia uzależnień to za pobyt 2-tygodniowy możemy zapłacić około 3 tysięcy złotych, z kolei za pobyt 4-tygodniowy ceny wynoszą około 5 tysięcy złotych. Jednakże należy pamiętać, że skuteczność każdej terapii jest satysfakcjonująca tylko wtedy, jeżeli osoba uzależniona sama chce pozbyć się swojego problemu.