Ból w śródstopiu – zapalenie mięśnia strzałkowego?

Ból w śródstopiu – zapalenie mięśnia strzałkowego?

Ból w zewnętrznej części śródstopia często bywa przez pacjentów bagatelizowany. Przecież minie prawda? Otóż niekoniecznie, a szczególnie powinny uważać na niego osoby aktywne i uprawiające sport. Ból w zewnętrznej, najszerszej części śródstopia, może oznaczać bowiem zapalenie mięśnia strzałkowego. Taka kontuzja nieleczona wymaga nawet leczenia operacyjnego, czemu zapobiec może wczesna diagnoza i rehabilitacja.

Jak rozpoznać?

Zapalenie mięśnia strzałkowego jest dość proste do rozpoznania. Przede wszystkim, ból objawia się w charakterystycznym miejscu (jakim jest zewnętrzna część stopy), a pacjent ma wrażenie, jakby złamał kość. W silniejszych zapaleniach, bolesność obejmować może także odcinek aż do łydki, czy w skrajnych przypadkach, nawet do biodra. Niekiedy stan ten uniemożliwia praktycznie chodzenie. Warto wspomnieć, że ból w śródstopiu wywodzi się z bolesności przyczepu mięśnia, który ulokowany jest na łydce.

Lekarz ortopeda tego typu zapalenie rozpoznaje w ramach badania fizykalnego, poruszając stopą i nogą oraz uciskając wybrane punkty.

Przyczyny zapalenia

Przyczyny tego schorzenia nie różnią się znacząco od dowolnych innych, związanych z uprawianiem sportu i przeciążeniem nogi. Najczęstszą, jest zbyt duże obciążenie treningowe, niezależnie czy treningiem jest spacer, czy bieg maratoński. Innymi powodami takiego stanu rzeczy mogą być jednak źle dobrane buty charakteryzujące się niedopasowaniem do typu podłoża, czy regularne poruszanie się po nierównej nawierzchni.

Leczenie

Informacje zawarte w tym punkcie nie powinny absolutnie stanowić zastępstwa dla wizyty u profesjonalisty. W ramach doraźnego leczenia i reagowania bezpośrednio na ból, zalecane jest stosowanie maści przeciwbólowo-przeciwzapalnych. Jako ich wsparcie doskonale sprawdza się sól bocheńska w postaci ciepłych kąpieli stopy. Gdy objawy nie ustępują przez okres dłuższy niż miesiąc, najczęściej konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych i skierowanie pacjenta na rehabilitację.

Jakakolwiek bolesność nie jest niczym przyjemnym, jednak zapalenie mięśnia strzałkowego może wiązać się dodatkowo z przykrymi konsekwencjami. Jeśli podejrzewasz, że ból w stopie oznacza właśnie ten stan zapalny, niezwłocznie udaj się do lekarza i podejmij wskazane wyżej kroki. Pamiętaj też, aby wprowadzić spoczynkowy tryb życia. Miesięczna przerwa od aktywności fizycznej nie zrujnuje twojej formy tak bardzo, jak konieczność długotrwałej rehabilitacji i wstrzymania się od uprawiania sportu. Zdrowie przede wszystkim!