SIBO – walka z chorobą

SIBO – walka z chorobą

SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego) jest to choroba dość często lekceważona przez lekarzy. Czy jest to coś nowego? Dla większości społeczeństwa tak, ale dla lekarzy nie powinna być. Ta choroba dość często wynika z błędnej diagnozy lekarzy. Oczywiście może mieć swoje podłoże w wyniku uszkodzenia czy nieprawidłowego funkcjonowania innego narządu. Nie zmienia to faktu, że powstaje ona również w przypadku kiedy dana osoba choruje najpierw na IBS (zespół jelita wrażliwego). Objawy są dość często mylone i postawiona zostaje zła diagnoza. Po pewnym czasie może się to przerodzić właśnie w SIBO.
Na czy polega SIBO? W naszym organizmie znajdują się dobre bakterie, które zapewniają nam prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Kiedy w danym miejscu, w tym przypadku w jelicie cienkim, pojawi się za duża ilość bakterii, powstaje przerost w wyniku czego mamy do czynienia ze złymi bakteriami. Te bakterie powinny się znajdować w jelicie grubym ale niestety przedostały się do jelita cienkiego. Ta choroba potrafi uprzykrzyć życie i mocno je skomplikować.
Najczęstsze objawy to gazy, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, zaparcia, przelewanie. Mogą się one pojawiać pojedynczo, ale również łączyć się. Jeśli mamy takie problemy powinniśmy niezwłocznie udać się do gastrologa bądź gastroenterologa i jeżeli lekarz zrobi nam badania pomijając test na wykrycie SIBO powinniśmy sami o to zapytać. Dość często zdajemy się na wiedzę lekarza i nie chcemy jej kwestionować, co jest oczywiście zrozumiałe natomiast nie zawsze to nam pomoże. W przypadku kiedy postawiona diagnoza i leczenie nie pomaga dobrze jest pójść na konsultację do innego lekarza.
W jaki sposób zdiagnozować SIBO? Lekarz najczęściej zleca test oddechowy, do którego należy się również przygotować. Przed testem trzeba być na czczo przez 12 godzin, dlatego najlepiej wykonać go wcześnie rano. Następnie wdmuchuje się powietrze w mały ustnik. Pierwsza próba jest na czczo, później podaje się odpowiednią ilość cukrów, po spożyciu których pobiera się kolejne próbki przez około 3 godziny. Test może oczywiście trwać krócej jeśli jednoznacznie będzie wynikało, iż dana osoba jest chora.
Jak leczyć SIBO? W zależności od tego czy choroba powstała w wyniku uszkodzenia innego narządu czy w wyniku IBS lekarz zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to antybiotykoterapia i dieta. Leczenie może potrwać kilka miesięcy, a może potrwać też dłużej. Wszystko zależy od organizmu ale również od podejścia pacjenta. Najskuteczniejsza dieta to FODMAP, która eliminuje w głównej mierze cukry z naszych posiłków. Ta dieta jest dość rygorystyczna i niestety, w przypadku kiedy będziemy chcieli zjeść coś poza domem, nie będzie to takie łatwe. Zwłaszcza w drugim etapie, kiedy powoli wprowadzamy do diety produkty, które wcześniej były zabronione, trzeba uważać żeby nie przesadzić. Czasami możemy w miarę wrócić do normalnego jedzenia, ale eliminując pewne produkty. Inny razem można całkowicie się wyleczyć. Tutaj wszystko zależy od organizmu. Jeśli natomiast nie stosujemy się do diety i traktujemy ją z pobłażaniem wtedy leczenie może potrwać o wiele dłużej i będzie trzeba powtórzyć antybiotykoterapię.