Propozycje pysznych wypieków świątecznych

Propozycje pysznych wypieków świątecznych

Święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej, a w powietrzu można już wyczuć ich magię. W witrynach sklepowych pojawiają się pierwsze ozdoby świąteczne, kolorowe światełka, a gdzieniegdzie słychać dzwonki sań. Warto zadbać o dobry nastrój podczas nadchodzących świąt i przyszykować pyszne ciasta i ciasteczka, których już sam zapach potrafi wprowadzić do domu świąteczną atmosferę.

Przepisy na wypieki świąteczne

Wilgotne ciasto piernikowe

Składniki:

– soda oczyszczona (2 łyżeczki)
– mąka pszenna (420 g)
– kakao (2 łyżeczki)
– przyprawa korzenna do piernika (4 łyżeczki)
– dżem (450 g)
– mleko (250 ml)
– jajko (2 szt.)
– masło lub margaryna (125 g)
– cukier (100 g)
– czekolada lub polewa czekoladowa (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

1. Masło lub margarynę wymieszać z cukrem i ucierać do powstania puszystej masy. Nie przerywając ubijania, dodawać po jednym jajku.
2. Wymieszać sodę, kakao, mąkę i przyprawę korzenną. Powstałą mieszankę dodawać stopniowo do stworzonej wcześniej masy na przemian z mlekiem. Na koniec dodawać dżem nie przestając mieszać ciasta.
3. Formę keksową (najlepiej o długości 30 cm) wysmarować margaryną lub masłem i posypać odrobiną mąki.
4. Tak przygotowane ciasto włożyć do rozgrzanego piekarnika i przez 60 minut piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Ciasto można sprawdzać patyczkiem – jeśli po ukłuciu ciasta patyczek pozostanie suchy, oznacza to, że ciasto jest już gotowe. Teraz należy zostawić je do ostygnięcia.
5. Na koniec można polać ciasto polewą czekoladową lub rozpuszczoną czekoladą.

Składniki:

– masło (270 g)
– mąka pszenna (450 g)
– cukier (300 g)
– czekolada gorzka (160 g)
– powidła śliwkowe (200 g)
– przyprawa do piernika (5 łyżeczek)
– soda oczyszczona (1 łyżeczka)
– płynny miód (330 g)
– mleko (250 ml)
– skrobia ziemniaczana (20 g)
– jajko (5 szt.)
– olej rzepakowy (150 ml)
– zaparzona kawa, rozpuszczalna i bez fusów (1 szklanka)
– zaparzona kawa (150 ml)
– słodka śmietana 36% (60 ml)
– pierniczki w kształcie choinek i ludzików (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

1. Wymieszać 450 g mąki z przyprawą do piernika (4 łyżeczki) i sodą oczyszczoną.
2. W osobnym naczyniu oddzielić żółtka od białek (3 jajka). Żółtka ubić z miodem i cukrem na puszystą masę. Powoli mieszając lub miksując na niższych obrotach, dodawać stopniowo kawę (1 szklankę), olej i przygotowaną w pkt. 1 mąkę.
3. W osobnym naczyniu ubić białka na sztywną pianę i wmieszać ją ostrożnie do ciasta.
4. Ciasto wyłożyć na tortownicy (średnica ok. 24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Zacisnąć obręcz.
5. Włożyć ciasto do rozgrzanego piekarnika i piec przez 60 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Następnie pozostawić do ostygnięcia i wyrównać górę ciasta poprzez ścięcie powstałej wypukłości. Pozostałą część ciasta podzielić poziomo na 3 równe części.
6. Przygotować kawę na poncz, a po jego ostygnięciu nasączyć nim wszystkie 3 części tortu (górną i dolną od wewnętrznej strony).
7. Drobno posiekać 100 g gorzkiej czekolady i razem z powidłami śliwkowymi podgrzewać w garnku aż do jej rozpuszczenia.
8. Powstałą masę rozsmarować na dolnej i środkowej części tortu, zachowując drobny odstęp od jego brzegów. Pozostawić do ostygnięcia.
9. Przyszedł czas na przygotowanie masy budyniowej. Należy zagotować pół szklanki mleka i 100 g cukru. Pozostałe pół szklanki mleka wymieszać dokładnie z 2 żółtkami i 20 g skrobi ziemniaczanej. Mieszankę dodać do gotującego się mleka, cały czas szybko mieszając trzepaczką. Gotować 1 minutę od momentu zagotowania. Gotowy budyń należy zdjąć z palnika i przykryć folią spożywczą (w celu uniknięcia powstawania kożucha, folia powinna przylegać do powierzchni budyniu). Budyń pozostawić do ostygnięcia.
10. 250 g masła miksować do powstania puszystej masy. Dodać 1 łyżeczkę przyprawy do piernika i nie przerywając mieszania, dodawać powoli chłodny budyń.
11. Połowę gotowej masy budyniowej rozłożyć na dolnej warstwie tortu. Przykryć ją środkową warstwą i na niej również rozsmarować połowę pozostałego budyniu. Całość przykryj ostatnią, wierzchnią warstwą i szczyt tortu posmaruj resztą pozostałej masy budyniowej. Boki tortu można lekko posmarować cienką warstwą budyniu. Tak przygotowany tort należy wstawić na noc do lodówki.
12. Teraz należy drobno posiekać pozostałe 60 g gorzkiej czekolady, przełożyć ją do garnka, zalać 60 g śmietany i mieszać aż do rozpuszczenia się czekolady. Kiedy powstała masa będzie jednolita, ściągamy garnek z palnika i dodajemy masło, mieszając do momentu jego całkowitego rozpuszczenia. Po wystygnięciu polewy, należy rozprowadzić ją po brzegach tortu, a większą jej ilość wylać na jego szczycie.
13. Ozdobne i smakowite pierniczki można delikatnie wcisnąć w tort, dodając mu jeszcze więcej świątecznego charakteru.

Bezowe choinki

Składniki:

– cukier (150 g)
– zielony barwnik spożywczy
– białka (3 szt.)
– kolorowa posypka cukrowa

Sposób przygotowania:

1. Białka ubić na sztywną pianę i nie przestając ubijać, dodawać powoli cukier. Po jego całkowitym rozpuszczeniu dodać zielony barwnik spożywczy i mieszać aż do uzyskania jednolitego ubarwienia (jego intensywność zależy od ilości użytego barwnika).
2. Powstałą pianę przełożyć do rękawa cukierniczego z dużą końcówką w kształcie gwiazdy.
3. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać bezy okrężnymi ruchami. Zachować odstęp pomiędzy bezami, aby się ze sobą nie złączyły.
4. Tak przygotowane bezy posypać posypką cukrową i wstawić do rozgrzanego piekarnika z termoobiegiem. Piec przez 3 godziny w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Na koniec wystarczy uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić bezy do ostygnięcia.