Czy warto myć się samą wodą?

Czy warto myć się samą wodą?

Zapewne większość z nas chciałaby cieszyć się nieskazitelną cerą przez cały rok. Niestety, każda pora roku rzuca naszej skórze inne wyzwania. Latem pocimy się nieco intensywniej, przez co skóra może być wilgotna i o wiele trudniej utrzymać ją w czystości – przyciąga ona pyłki i drobne zanieczyszczenia, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników i wyprysków. Sam pot jest też pożywką dla bakterii. Zimą z kolei, skóra wystawiana jest na niskie temperatury, co może spowodować podrażnienia i przesuszenie. Na rynku istnieje wiele produktów, zarówno mocniej, jak i słabiej oczyszczających twarz i ciało. Często jednak nie wiemy, na które się zdecydować. Niektóre źródła proponują całkowitą rezygnację ze środków myjących i ograniczenie się do samej wody. Czy warto jednak zdecydować się na tak radykalny krok?

Nie dla każdego!

Oczywistym wydaje się być fakt, że skóra każdego z nas się nieco różni pod względem potrzeb pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że mycie samą wodą nie jest tak dokładne, jak higiena za pomocą mydła lub żelu. Duży wpływ na wybór sposobu oczyszczania ma na pewno tryb życia. Osoby, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, a także te, które pracują fizycznie lub w otoczeniu pyłów, powinny raczej zastosować dodatkowy środek myjący, by pozbyć się zanieczyszczeń. W dobie pandemii wiele osób przenosi się jednak na home office i w takim przypadku mycie samą wodą może – choć nie musi – być wystarczające. Osoby, które zmagają się z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry lub innymi schorzeniami natury dermatologicznej powinny skonsultować zmianę nawyków higienicznych z lekarzem. W takich przypadkach często polecane jest zastosowane dermokosmetyków.

Naturalne oczyszczanie

Na mycie twarzy, a nawet całego ciała, samą wodą decydują się często osoby, które chcą całkowicie zrezygnować z chemicznych dodatków do kosmetyków. Na przestrzeni ostatnich kilku lat na rynku pojawia się coraz więcej marek, które oferują produkty wykonane nawet w 100% ze składników pochodzenia naturalnego, co oznacza, że nie zawierają substancji typu SLS i innych środków potencjalnie drażniących. Jest to na pewno warta rozpatrzenia alternatywa dla całkowitego porzucenia płynów i żeli myjących. Kosmetyki naturalne mają zazwyczaj delikatniejsze działanie i przyjemny, choć niezbyt intensywny, zapach.

Zdrowy balans

Nawet jeśli nie pracujemy fizycznie, a nasza skóra nie ma skłonności do wyprysków i zaskórników, warto raz na jakiś czas zastosować środki myjące, by pozbyć się resztek martwego naskórka i odświeżyć skórę. Nadadzą się do tego naturalne żele, pianki oraz peelingi. Te ostatnie możemy przygotować samodzielnie w domu z oliwy, olejku eterycznego, cukru i soli. Przemywanie twarzy oraz całego ciała samą wodą ma dobry wpływ na stan skóry, jednak nie należ popadać w skrajności i całkowicie rezygnować ze środków myjących. Warto zachować zdrowy rozsądek i zadbać o równowagę – nie oczyszczać skóry zbyt słabo, ani też zbyt mocno. Najważniejsze jest kierowanie się indywidualnymi potrzebami skóry, a nie panującymi trendami.